Reklama

Ładowanie...

Jeszcze będzie lepiej

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Rodzi się nowa postać chrześcijaństwa, która może się stać wiarygodnym głosem dla świata. Ideologiczna religijność nie ma szans.
Fot. Grażyna Makara
T

To będzie rok jubileuszu Reformacji, a zatem okazja do pogłębienia ekumenii, zaś dla katolików wezwanie, aby zrozumieć i przedstawić Lutra w szerszym kontekście – niemieckiej, średniowiecznej mistyki, z której jego teologia wyrosła. Konieczne będą publikacje i wykłady na temat „Luter dla katolików”. Jednocześnie takie szersze spojrzenie na Lutra może pogłębić jego pojmowanie także u ewangelików. Cały ubiegły rok zachwycałem się aktualnością i głębią dzieła jednego z inspiratorów Lutra – Mistrza Eckharta. W szeregu kazań komentowałem jego zdanie: „Zewnętrzny człowiek ma zewnętrznego boga, wewnętrzny człowiek ma wewnętrznego Boga”.

Tu przechodzę do drugiego wyzwania, nie tylko na przyszły rok: trzeba się wyrzec „zewnętrznej religii” dla powierzchownych ludzi, religii, która może być ideologicznie nadużyta do szerzenia nacjonalizmu, ksenofobii i nienawiści. Trzeba wypłynąć na...

12894

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]