Reklama

Kapłański bilans

Kapłański bilans

21.12.2003
Czyta się kilka minut
21 października 1978 r. w prywatnej kaplicy biskupa erfurckiego zostałem wyświęcony na kapłana. Działo się to w konspiracji: osoby, które wiedziały o moich święceniach, mógłbym policzyć na palcach. W ciągu następnych lat jednak tajemnica kapłaństwa z wielu przyczyn bywała dla mnie problemem.
J

Jednak nawet, gdy przeżywałem trudności, nie zwątpiłem w cały szereg spraw: w sens kapłaństwa w ogóle i sensowność własnego kapłaństwa, w to, że kiedyś została odciśnięta na mnie nieusuwalna pieczęć znaku, że zostałem wybrany do posługi i że posługa ta jest święta, dobra i potrzebna. Nigdy nie zwątpiłem, że w czasie Mszy trzymam w palcach Ciało Chrystusa. Nie zwątpiłem też, że przy spowiedniczej rozmowie tym, co najważniejsze, nie są moje duszpasterskie (a niekiedy również klinicznopsychologiczne) rady, lecz akt rozgrzeszenia, przez który sam Chrystus zdejmuje okowy zła i zmywa plamy przewinienia. Nie doświadczyłem większych napięć w relacjach z władzą kościelną czy intelektualnych wątpliwości co do jakiegoś artykułu wiary; nie przeżywałem “kryzysu celibatu". Problem polegał raczej na niepewności, jak mam rozumieć swoje kapłaństwo i jak je wcielać w życie. Było to wielkie...

45947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]