Reklama

Kapłański bilans

Kapłański bilans

21.12.2003
Czyta się kilka minut
21 października 1978 r. w prywatnej kaplicy biskupa erfurckiego zostałem wyświęcony na kapłana. Działo się to w konspiracji: osoby, które wiedziały o moich święceniach, mógłbym policzyć na palcach. W ciągu następnych lat jednak tajemnica kapłaństwa z wielu przyczyn bywała dla mnie problemem.
J

Jednak nawet, gdy przeżywałem trudności, nie zwątpiłem w cały szereg spraw: w sens kapłaństwa w ogóle i sensowność własnego kapłaństwa, w to, że kiedyś została odciśnięta na mnie nieusuwalna pieczęć znaku, że zostałem wybrany do posługi i że posługa ta jest święta, dobra i potrzebna. Nigdy nie zwątpiłem, że w czasie Mszy trzymam w palcach Ciało Chrystusa. Nie zwątpiłem też, że przy spowiedniczej rozmowie tym, co najważniejsze, nie są moje duszpasterskie (a niekiedy również klinicznopsychologiczne) rady, lecz akt rozgrzeszenia, przez który sam Chrystus zdejmuje okowy zła i zmywa plamy przewinienia. Nie doświadczyłem większych napięć w relacjach z władzą kościelną czy intelektualnych wątpliwości co do jakiegoś artykułu wiary; nie przeżywałem “kryzysu celibatu". Problem polegał raczej na niepewności, jak mam rozumieć swoje kapłaństwo i jak je wcielać w życie. Było to wielkie...

45947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]