Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nasz rok 2017

Nasz rok 2017

01.01.2018
Czyta się kilka minut
Co się wydarzyło przez minione dwanaście miesięcy na Wiślnej 12? Co się udało i z czego jesteśmy dumni?
R

Rok 2017 był kolejnym, w którym „Tygodnik Powszechny” był najszybciej rosnącym tygodnikiem opinii w Polsce. Nieustannie od 2013 roku jesteśmy albo jedynym tygodnikiem, któremu rośnie sprzedaż albo tygodnikiem, któremu sprzedaż rośnie najszybciej. Dlaczego tak się dzieje? Piszą o tym nasze Czytelniczki i Czytelnicy:

Nastały takie czasy, że kiedy chcę się dowiedzieć, co NAPRAWDĘ się stało, to sięgam po „TP”. Tylko Wam już wierzę” – Ewa Wołkanowska-Kołodziej

Najbardziej humanistyczne ze znanych mi czasopism. Społecznie wrażliwe, trzymające klasę i poziom” – Ola Jasz

Tygodnik zachwycił mnie różnorodnością poglądów jej autorów. Spojrzeniem z sympatią na skromnego człowieka, bez poczucia wyższości i przemądrzania się” – Katarzyna Żaczkiewicz

Dziennikarstwo najwyższej próby. Wyważone, mądre i pięknie pisane. Słowem: najlepszy polski tygodnik!” – Jan „Bursztyn Wrocławski”

Co działo się w „Tygodniku” w mijającym roku?

 
W lipcu, po sześciu latach zniesiono zakaz wypowiedzi dla mediów, jaki w 2011 roku otrzymał ks. Adam Boniecki, redaktor senior „Tygodnika”, od swojego przełożonego zakonnego, prowincjała marianów. Tamten zakaz wzbudził wielkie protesty, mieszkańcy setek miast i miejscowości zapragnęli spotkać się z ks. Adamem, wyrażając swoją solidarność także w akcji „Boniecki ma głos (w moim domu)”.

Niestety okazało się, że wolność wypowiedzi redaktora seniora nie trwała długo. W listopadzie prowincjał marianów ponownie obłożył ks. Adama zakazem – znów nie może występować w innych niż „Tygodnik Powszechny” mediach. Powrót do zakazu i tym razem wzbudził ogromny opór, a prymas senior abp Henryk Muszyński nazwał tę decyzję „dramatycznym nieporozumieniem”.

To, co najważniejsze, czyli TEKSTY

Dwóch współpracujących z nami Autorów zostało laureatami Nagrody Literackiej NIKE.
 
NIKE Czytelników powędrowała do Stanisława Łubieńskiego za książkę „12 srok za ogon”, w części składającej się z tekstów opublikowanych w „TP”, które wciąż mogą Państwo czytać w tym miejscu.
 
Nagrodą NIKE po raz pierwszy nagrodzono reportaż – chodzi o książkę Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”, o zabójstwie Grzegorza Przemyka i tuszowaniu tej zbrodni. Teksty współpracującego z nami Cezarego Łazarewicza znajdą Państwo pod tym adresem.

 
Podobną radość sprawili nam Autorki i Autorzy, którzy zdobyli nominacje do najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce – Grand Press.
 
Laureatem Grand Press w koronnej kategorii, czyli „Publicystyka”, został Andrzej Stankiewicz za tekst „W imię brata”, który mogą Państwo przypomnieć sobie tutaj.
 
Nominacje w kolejnych kategoriach (Wywiad, Reportaż Prasowy, Dziennikarstwo Specjalistyczne) otrzymali Wojciech Pięciak, Anna Goc i Łukasz Lamża, natomiast redaktor naczelny „Tygodnika” Piotr Mucharski, głosami przedstawicieli kilkudziesięciu polskich redakcji, dostał się do pierwszej piątki Dziennikarzy Roku 2017.

Kiedy w lipcu Prawo i Sprawiedliwość chciało przeprowadzić rewolucję w sądach, Polki i Polacy masowo wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. Najlepsze pióra opisywały wtedy na łamach „Tygodnika”, czym grozi uzależnienie sądownictwa od polityki, wśród nich m. in. prof. Adam Strzembosz – jesienią ogłoszony laureatem tegorocznego Medalu św. Jerzego, prof. Marcin Matczak, Andrzej Stankiewicz, Jarosław Flis, a także m. in. ks. Adam Boniecki i Szymon Hołownia.
 
Ze względu na wagę tamtych wydarzeń zdecydowaliśmy się wszystkie te teksty publikować w internecie za darmo, wciąż dostępne są w serwisie „Zamach na sądy”.

Okładki roku

Ulubione okładki, wybrane przez dyrektora artystycznego „Tygodnika” Marka Zalejskiego:

 
Inne spośród najgłośniejszych publikacji tego roku to m. in. tekst Kaliny Błażejowskiej o tym, jak Telewizja Polska manipulując mówiła o sukcesie na Festiwalu w Cannes wyprodukowanego przy swoim współudziale filmu o św. Maksymilianie Kolbe, manifest Marcina Napiórkowskiego „Do przyjaciół patriotów” przed tegorocznym Marszem Niepodległości, tekst ks. Adama Bonieckiego o akcji „Różaniec do Granic”, wywiad z Janem Klatą po politycznej utracie stanowiska dyrektora Starego Teatru, artykuł Michała Okońskiego o tym, jak politycy fałszują historię pomnażając liczę Polaków pomagających Żydom w czasie II wojny światowej czy reportaż Anny Goc o braku szacunku, na który narażane są Polki u ginekologów.
 
Wśród naszych ulubionych tekstów jest m. in. tekst redakcyjnego teologa Piotra Sikory, będący wykładem "Tygodnikowego" spojrzenia na chrześcijaństwo, a także wywiad Błażeja Strzelczyka z małżeństwem z Białowieży o wycince w Puszczy, pokazująca, jak można rozmawiać mimo różnic.

Nauka w „Tygodniku”

Nominację do Grand Press dla Łukasza Lamży w kategorii „Dziennikarstwo Specjalistyczne” uznajemy za docenienie całego „Tygodnikowego” działu Nauka, z którego jesteśmy bardzo dumni.
 
Dzięki współpracy z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (kierownikiem działu jest Łukasz Kwiatek z Centrum), założonego przez ks. Michała Hellera, udało się nam stworzyć jeden z najciekawszych działów naukowych w polskiej prasie. Przykładem współpracy z Centrum jest także cykl dodatków „Wielkie Pytania”, które znajdą Państwo – dostępne za darmo – tutaj.

Głośne transfery

W tym roku do Szymona Hołowni czy Andrzeja Stasiuka jako felietonistów „TP” dołączyła Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego "Andy".

Wojciech Jagielski w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Fot. Grażyna Makara

 
Silny dział zagraniczny „Tygodnika” od tego roku wspiera Wojciech Jagielski, wybitny reporter, pisarz i korespondent wojenny. Na stronie „Tygodnika” w cyklu „Strona świata” (który w całości udostępniamy za darmo) opisuje wszystko to, co ważne na świecie innym niż Ameryka czy Europa, czyli o miejscach, o których już prawie nikt w Polsce nie pisze.
 
Coraz częściej publikujemy także prace Joanny Rusinek, autorki arcydzielnych ilustracji do tekstów „Tygodnika” o samotnym ojcostwie, o akcji #MeToo, o ciszy czy o patriarchacie. Poniżej przedstawiamy tylko część z nich:

Il. Joanna Rusinek

 

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy szczęśliwego Nowego Roku!

"Tygodnik Powszechny"

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

roku jeszcze lepszego, aby krąg czytelników rósł, dla dobra IQ naszego społeczeństwa.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]