Nasz rok 2017

Co się wydarzyło przez minione dwanaście miesięcy na Wiślnej 12? Co się udało i z czego jesteśmy dumni?

01.01.2018

Czyta się kilka minut

Rok 2017 był kolejnym, w którym „Tygodnik Powszechny” był najszybciej rosnącym tygodnikiem opinii w Polsce. Nieustannie od 2013 roku jesteśmy albo jedynym tygodnikiem, któremu rośnie sprzedaż albo tygodnikiem, któremu sprzedaż rośnie najszybciej. Dlaczego tak się dzieje? Piszą o tym nasze Czytelniczki i Czytelnicy:

Nastały takie czasy, że kiedy chcę się dowiedzieć, co NAPRAWDĘ się stało, to sięgam po „TP”. Tylko Wam już wierzę” – Ewa Wołkanowska-Kołodziej

Najbardziej humanistyczne ze znanych mi czasopism. Społecznie wrażliwe, trzymające klasę i poziom” – Ola Jasz

Tygodnik zachwycił mnie różnorodnością poglądów jej autorów. Spojrzeniem z sympatią na skromnego człowieka, bez poczucia wyższości i przemądrzania się” – Katarzyna Żaczkiewicz

Dziennikarstwo najwyższej próby. Wyważone, mądre i pięknie pisane. Słowem: najlepszy polski tygodnik!” – Jan „Bursztyn Wrocławski”

Co działo się w „Tygodniku” w mijającym roku?

Obraz

 
W lipcu, po sześciu latach zniesiono zakaz wypowiedzi dla mediów, jaki w 2011 roku otrzymał ks. Adam Boniecki, redaktor senior „Tygodnika”, od swojego przełożonego zakonnego, prowincjała marianów. Tamten zakaz wzbudził wielkie protesty, mieszkańcy setek miast i miejscowości zapragnęli spotkać się z ks. Adamem, wyrażając swoją solidarność także w akcji „Boniecki ma głos (w moim domu)”.

Niestety okazało się, że wolność wypowiedzi redaktora seniora nie trwała długo. W listopadzie prowincjał marianów ponownie obłożył ks. Adama zakazem – znów nie może występować w innych niż „Tygodnik Powszechny” mediach. Powrót do zakazu i tym razem wzbudził ogromny opór, a prymas senior abp Henryk Muszyński nazwał tę decyzję „dramatycznym nieporozumieniem”.

To, co najważniejsze, czyli TEKSTY

Dwóch współpracujących z nami Autorów zostało laureatami Nagrody Literackiej NIKE.
 
NIKE Czytelników powędrowała do Stanisława Łubieńskiego za książkę „12 srok za ogon”, w części składającej się z tekstów opublikowanych w „TP”, które wciąż mogą Państwo czytać w tym miejscu.
 
Nagrodą NIKE po raz pierwszy nagrodzono reportaż – chodzi o książkę Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”, o zabójstwie Grzegorza Przemyka i tuszowaniu tej zbrodni. Teksty współpracującego z nami Cezarego Łazarewicza znajdą Państwo pod tym adresem.

Obraz

 
Podobną radość sprawili nam Autorki i Autorzy, którzy zdobyli nominacje do najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce – Grand Press.
 
Laureatem Grand Press w koronnej kategorii, czyli „Publicystyka”, został Andrzej Stankiewicz za tekst „W imię brata”, który mogą Państwo przypomnieć sobie tutaj.
 
Nominacje w kolejnych kategoriach (Wywiad, Reportaż Prasowy, Dziennikarstwo Specjalistyczne) otrzymali Wojciech Pięciak, Anna Goc i Łukasz Lamża, natomiast redaktor naczelny „Tygodnika” Piotr Mucharski, głosami przedstawicieli kilkudziesięciu polskich redakcji, dostał się do pierwszej piątki Dziennikarzy Roku 2017.

Kiedy w lipcu Prawo i Sprawiedliwość chciało przeprowadzić rewolucję w sądach, Polki i Polacy masowo wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. Najlepsze pióra opisywały wtedy na łamach „Tygodnika”, czym grozi uzależnienie sądownictwa od polityki, wśród nich m. in. prof. Adam Strzembosz – jesienią ogłoszony laureatem tegorocznego Medalu św. Jerzego, prof. Marcin Matczak, Andrzej Stankiewicz, Jarosław Flis, a także m. in. ks. Adam Boniecki i Szymon Hołownia.
 
Ze względu na wagę tamtych wydarzeń zdecydowaliśmy się wszystkie te teksty publikować w internecie za darmo, wciąż dostępne są w serwisie „Zamach na sądy”.

Okładki roku

Ulubione okładki, wybrane przez dyrektora artystycznego „Tygodnika” Marka Zalejskiego:

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

 
Inne spośród najgłośniejszych publikacji tego roku to m. in. tekst Kaliny Błażejowskiej o tym, jak Telewizja Polska manipulując mówiła o sukcesie na Festiwalu w Cannes wyprodukowanego przy swoim współudziale filmu o św. Maksymilianie Kolbe, manifest Marcina Napiórkowskiego „Do przyjaciół patriotów” przed tegorocznym Marszem Niepodległości, tekst ks. Adama Bonieckiego o akcji „Różaniec do Granic”, wywiad z Janem Klatą po politycznej utracie stanowiska dyrektora Starego Teatru, artykuł Michała Okońskiego o tym, jak politycy fałszują historię pomnażając liczę Polaków pomagających Żydom w czasie II wojny światowej czy reportaż Anny Goc o braku szacunku, na który narażane są Polki u ginekologów.
 
Wśród naszych ulubionych tekstów jest m. in. tekst redakcyjnego teologa Piotra Sikory, będący wykładem "Tygodnikowego" spojrzenia na chrześcijaństwo, a także wywiad Błażeja Strzelczyka z małżeństwem z Białowieży o wycince w Puszczy, pokazująca, jak można rozmawiać mimo różnic.

Nauka w „Tygodniku”

Nominację do Grand Press dla Łukasza Lamży w kategorii „Dziennikarstwo Specjalistyczne” uznajemy za docenienie całego „Tygodnikowego” działu Nauka, z którego jesteśmy bardzo dumni.
 
Dzięki współpracy z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (kierownikiem działu jest Łukasz Kwiatek z Centrum), założonego przez ks. Michała Hellera, udało się nam stworzyć jeden z najciekawszych działów naukowych w polskiej prasie. Przykładem współpracy z Centrum jest także cykl dodatków „Wielkie Pytania”, które znajdą Państwo – dostępne za darmo – tutaj.

Głośne transfery

W tym roku do Szymona Hołowni czy Andrzeja Stasiuka jako felietonistów „TP” dołączyła Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego "Andy".

Obraz
Wojciech Jagielski w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Fot. Grażyna Makara

 
Silny dział zagraniczny „Tygodnika” od tego roku wspiera Wojciech Jagielski, wybitny reporter, pisarz i korespondent wojenny. Na stronie „Tygodnika” w cyklu „Strona świata” (który w całości udostępniamy za darmo) opisuje wszystko to, co ważne na świecie innym niż Ameryka czy Europa, czyli o miejscach, o których już prawie nikt w Polsce nie pisze.
 
Coraz częściej publikujemy także prace Joanny Rusinek, autorki arcydzielnych ilustracji do tekstów „Tygodnika” o samotnym ojcostwie, o akcji #MeToo, o ciszy czy o patriarchacie. Poniżej przedstawiamy tylko część z nich:

Obraz
Obraz
Obraz
Il. Joanna Rusinek
Obraz

 

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy szczęśliwego Nowego Roku!

"Tygodnik Powszechny"

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł