Reklama

Temat: dziecko

Temat: dziecko

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Na konferencji “Prawo dziecka do zdrowia", zorganizowanej 17-19 listopada 2005 r. przez Polskie Towarzystwo Korczakowskie w Konstancinie k. Warszawy, nie pojawili się dziennikarze. Szkoda. Postanowiłam ich wyręczyć i choćby w krótkim liście napisać o tym spotkaniu parę słów.
P

Przyjechało ponad 150 osób, głównie pedagogów, nauczycieli i psychologów, którzy w swojej pracy pozostają wierni idei Starego Doktora: “Dziecko - po prostu człowiek". Dyskutowano o problemach dziecka we współczesnym świecie, dopingu edukacyjnym ery globalizacji, przemocy i agresji, ochronie zdrowia psychicznego dzieci uwikłanych w konflikty dorosłych, losy dzieci-ofiar wojen. Przyzwyczajeni przez media do alarmujących wiadomości o rosnącej agresji wśród dzieci w szkołach, miło było spotkać nauczycieli, którzy potrafią porozumieć się z wychowankami bez jakiejkolwiek przemocy. Dla kształcenia takich właśnie nauczycieli powołano zresztą, w porozumieniu z UNICEF, przy Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie w latach 30. wykładał Janusz Korczak, Katedrę Korczakowską.

Jedna z prelegentek, prof. Hanna Świda-Ziemba, zajęła się powszechnie dziś stosowanym pojęciem “prawa dziecka". Jej zdaniem, to twór wyłącznie kulturowy. Woli mówić o obowiązkach rodziców, opiekunów czy społeczeństwa wobec dzieci i ich potrzebach. Jak przecież wyglądają np. prawa dziecka w Afryce subsaharyjskiej? Dzieci pozbawionych wszelkich praw, skazanych na życie na ulicy? Dzieci samotnych matek? Konferencja udowadniała, co i rusz zapominaną prawidłowość, że właściwymi metodami pedagogicznymi wiele można w życiu dzieci zmienić.

WANDA KLOMINEK (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]