Talmud w sieci

Co niedzielę 200 osób - nie tylko Żydów - siada przed komputerem, by uczestniczyć w wykładach pierwszej w Polsce internetowej jesziwy.

28.06.2011

Czyta się kilka minut

Krakowskie Stowarzyszenie Pardes działa od dekady - wydało wiele klasycznych tekstów judaizmu, a także tłumaczenia Tory i Talmudu. Pieczę nad wydawnictwem sprawuje rabin Sacha Pecaric, który przez osiem lat (do 2005 r.) był dyrektorem ds. religijnych Fundacji Laudera w Krakowie. W styczniu br. wygłosił serię wykładów w kilku miastach Polski, które transmitowane były na żywo w sieci i spotkały się z dużym zainteresowaniem. Paweł Jędrzejewski, sekretarz Jesziwy (szkoły talmudycznej): - Uświadomiło nam to, że internet osiągnął już taki poziom sprawności komunikacyjnej, iż warto wrócić do pomysłu jesziwy (rabin Pecaric prowadził przed 10 laty Jesziwę Pardes Lauder w Krakowie) i rozpocząć wykłady odbywane w sposób cykliczny i zorganizowany. Tak narodziła się idea internetowej Jesziwy Pardes - wyjaśnia.

Trwający trzy miesiące kurs rozpoczął się w kwietniu. Zajęcia odbywają się w niedzielę wieczorem, w dwóch grupach - podstawowej i zaawansowanej. Symboliczna opłata za wykład (5 zł) pokrywa koszty transmisji i archiwizowania. Zapisanych jest ok. 200 słuchaczy, także spoza Polski. Zgłaszają się kolejni: - Planowaliśmy przerwę wakacyjną, ale zainteresowanie jest tak duże, że w lipcu i sierpniu odbędzie się kurs dwumiesięczny - mówi Jędrzejewski. Kolejne rozpoczynać się będą co trzy miesiące.

To nie tylko pierwsza w Polsce jesziwa internetowa, ale także pierwsza, w której uczy się po polsku, a nie w jidysz czy po hebrajsku. Uczestnicy w trakcie wykładu mogą zadawać pytania. - Rabin Pecaric zerka na czat i jeśli widzi pojawiające się wątpliwości lub pytania, może natychmiast odpowiedzieć - opisuje sekretarz. - Nie jest więc tak, że tylko patrzymy na rabina i słuchamy "gadającej głowy" - uważa Bogdan Białek, student jesziwy. - I choć uczestnictwo w wykładzie wymaga dużej samodyscypliny, by nie ulegać rozproszeniom, to rabin prowadzi go w tak plastyczny sposób, że czasami mam wrażenie, jakbym siedział naprzeciw niego - dodaje. - Poza tym, jeśli w sali wykładowej jest 100 studentów, to ten kontakt też nie jest wcale osobisty - dodaje inny student, Baruch Ciesielski.

W trakcie wykładu zaawansowanego rabin omawia wybrany temat z Talmudu, wskazuje i rozwiązuje problemy. - Nie było jeszcze w Polsce takiej systematycznej nauki Talmudu, to dla Żyda bardzo ważne - uważa Ciesielski. Druga grupa przyswaja natomiast fundamentalne zagadnienia i pojęcia judaizmu. Ale kurs podstawowy, który właśnie się kończy, nie będzie cykliczny. - Wykłady są archiwizowane i każdy z uczestników może do nich wracać dowolną liczbę razy, a studenci, którzy zapisują się później, mogą samodzielnie przejść przez kurs podstawowy i dołączyć do bieżącego programu - wyjaśnia Jędrzejewski.

W wykładach może uczestniczyć każdy. - Nie ma żadnego ograniczenia ze względu na etniczność, pochodzenie, kulturę czy przynależność narodową - podkreśla Jędrzejewski. Nie wiadomo, jakim zainteresowaniem Jesziwa cieszy się wśród nie-Żydów: - Nigdy nie pytamy, czy ktoś jest Żydem - wyjaśnia sekretarz. Równie trudny do oszacowania jest przekrój wiekowy słuchaczy.

Jędrzejewski uważa, że do Jesziwy ludzi przyciąga ciekawość, chęć zgłębiania zasad (swojej) wiary lub powrotu do korzeni. Jego zdaniem spory wpływ na zainteresowanie szkołą ma fakt, że judaizm jest religią mało znaną nawet Żydom, bo po wojnie nie był nauczany. Przypuszczenia te potwierdza część słuchaczy: - Dla mnie jest to motywacja religijna - mówi Ciesielski.

I dodaje: - Judaizm nakazuje, żeby stale się uczyć i przypominać sobie nawet to, co się już wie. Z pewnością wraz z żoną będziemy uczestniczyć w kolejnych wykładach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2011