Reklama

Tak zwyczajna, że aż przyjemna

Tak zwyczajna, że aż przyjemna

12.01.2003
Czyta się kilka minut
Na wsi ksiądz nie tylko odprawia Msze i troszczy się o życie sakramentalne parafian. Nadejście demokracji zakończyło walki z władzą o budowę kościoła czy religię w szkole, ale nowy ustrój szybko postawił nowe wymagania. Parafianie zaczęli tracić pracę, w szkołach pojawili się dealerzy narkotyków, przemoc przestała być znana tylko z telewizji... Jeśli ksiądz chciał pozostać wierny ewangelicznej zasadzie, że jest po to, żeby służyć - służba w konfesjonale i przy ołtarzu mogła okazać się niewystarczająca.
R

Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll, Federacja Inicjatyw Oświatowych (FIO) i Fundacja Konkursu „Pro Publico Bono” - organizatorzy seminarium „Rola osób duchownych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na wsi” - potraktowali duchownych jak potencjalnych liderów. „W wielu regionach ksiądz to nadal jedyna osoba na wsi z wyższym wykształceniem i szerszymi perspektywami - mówił prof. Zoll. - Jakość życia społecznego zależy tam od jego aktywności. »Wielkie zmiany« rozpoczęte w 1989 r. będą miały sens, o ile odczujemy je kilkaset kilometrów od dużych miast, a duchowni mają możliwość obudzenia w parafianach obywatelskiego ducha”.

Ks. Waldemar Składowski - proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Gorawinie (22 km od Kołobrzegu), jeden z gości seminarium, możliwości wpływu ma ograniczone. Na ponad 2 tys. mieszkańców jedynie 25 rodzin przychodzi do kościoła. Reszta -...

7462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]