Reklama

Sztuka słuchania

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Manfred Eicher, założyciel ECM: W świecie globalnym, z wszechobecnym internetem, wszyscy chcą brzmieć jak ktoś inny, zamiast brzmieć tak jak oni sami.
Manfred Eicher Fot. MATERIAŁY PRASOWE – FESTIWAL FILMOWY W LOCARNO
K

KAJETAN PROCHYRA: Od zawsze ECM kojarzono z przekraczaniem granic – artystycznych, kulturowych, geograficznych. Dziś staramy się te granice ukryć, wypierając ze świadomości np. tych, którzy nie mieszczą się w naszej normie – majątkowej, etnicznej czy światopoglądowej.
MANFRED EICHER:
Może politycy tak robią. Ja ze wszech miar starałem się być katalizatorem muzyki transkulturowej – od samego początku moim pragnieniem było łączyć ze sobą ludzi z różnych kultur, ale przy równoczesnym szacunku dla ich odmienności. Chciałem spotykać ludzi w ich krajach, poznawać ich. Starałem się zrozumieć ich kulturę, bez projektowania na nich własnej wiedzy czy własnych przesądów. Zrozumieć innego – to dla mnie jedyna droga komunikacji – wzajemny szacunek dla tego, skąd każdy z nas przychodzi, skąd się wywodzi – a potem starać się ze sobą spotkać i porozumieć. Ale nie starajmy się...

5895

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]