Reklama

Sztuka słuchania

Sztuka słuchania

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Manfred Eicher, założyciel ECM: W świecie globalnym, z wszechobecnym internetem, wszyscy chcą brzmieć jak ktoś inny, zamiast brzmieć tak jak oni sami.
Manfred Eicher Fot. MATERIAŁY PRASOWE – FESTIWAL FILMOWY W LOCARNO
K

KAJETAN PROCHYRA: Od zawsze ECM kojarzono z przekraczaniem granic – artystycznych, kulturowych, geograficznych. Dziś staramy się te granice ukryć, wypierając ze świadomości np. tych, którzy nie mieszczą się w naszej normie – majątkowej, etnicznej czy światopoglądowej.
MANFRED EICHER:
Może politycy tak robią. Ja ze wszech miar starałem się być katalizatorem muzyki transkulturowej – od samego początku moim pragnieniem było łączyć ze sobą ludzi z różnych kultur, ale przy równoczesnym szacunku dla ich odmienności. Chciałem spotykać ludzi w ich krajach, poznawać ich. Starałem się zrozumieć ich kulturę, bez projektowania na nich własnej wiedzy czy własnych przesądów. Zrozumieć innego – to dla mnie jedyna droga komunikacji – wzajemny szacunek dla tego, skąd każdy z nas przychodzi, skąd się wywodzi – a potem starać się ze sobą spotkać i porozumieć. Ale nie starajmy się...

5895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]