Reklama

Szkoła wierności

Szkoła wierności

25.07.2004
Czyta się kilka minut
Okazało się jednak, że przeceniano nastroje ludu i bezpodstawnie wierzono w jego konsekwencję i wierność. To opinia ludu, który w rankingu popularności postawił Barabasza nad Jezusem, zadecydowała ostatecznie o śmierci tego ostatniego. Tak niewiele było potrzeba, aby gromkie “Hosanna" niedzieli palmowej przybrało kilka dni później postać agresywnego “Na krzyż z Nim". Spokój Chrystusa, niezależny od zachwytów lub potępień otoczenia, stanowi lekcję wierności niezależnej od nastrojów najbliższego środowiska.
Ż

Żyjemy włączeni w nurt zdarzeń, w którym szybko zmieniają się ludzkie oceny i reakcje. Niedawni sympatycy ujawniają wówczas nowe oblicza pełne nienawiści. Chrystus uczy natomiast, jak przyjmować podobne sytuacje bez roztkliwiania się nad sobą i bez narzekania na ludzką niewdzięczność. Jego konsekwentne poszukiwanie woli Ojca wyzwala z uzależnień od opinii tłumu. Zamiast czekać na nieustanne “Hosanna", trzeba umieć cieszyć się każdym Cyrenejczykiem, okazywać wdzięczność nieznanym Weronikom, zauważać tych wszystkich, którzy nie podzielają nastrojów tłumu przygotowując profilaktycznie zapas wonnych olejków. Trzeba trwać w duchowej więzi z Ojcem, traktując zmienne ludzkie opinie jako element tła, w którym ból życia uczy wierności niezależnej od nastrojów.

816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]