Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Witaj w klubie osiemdziesięciolatków!

Witaj w klubie osiemdziesięciolatków!

07.03.2016
Czyta się kilka minut
Ksiądz profesor Michał Heller 12 marca kończy 80 lat. Czy można zrozumieć ks. Hellera, nie rozumiejąc „geometrii nieprzemiennej w modelach kosmologicznych”, „izomorfizmu” i wszystkiego, czym on się na co dzień zajmuje?
J

Jest tego tyle, że – jak sam wyznał – ma kłopot ze znalezieniem następcy-kontynuatora, który – jak on sam – byłby biegły w fizyce, kosmologii, filozofii i teologii. Choć nie zgłębiłem tajników izomorfizmu, chciałbym z okazji urodzin dodać do tych informacji kilka szczegółów.

Ks. Heller to człowiek „myślący dogłębnie”. Nie wystarcza mu dociekanie, jak zbudowany jest świat. Pyta: „skąd się wziąłem?”, „dokąd zmierza świat?”, „jakie jest moje miejsce we wszechświecie?” (notabene „wszechświat” często występuje w tytułach jego książek).

Co go najbardziej pociąga? „Spośród moich licznych fascynacji – wyznaje – dwie okazały się szczególnie uporczywe i odporne na upływanie czasu: nauka i religia”. Ubolewa nad dzielącą je przepaścią i buduje między nimi relacje. Opowiedział kiedyś, jak na zorganizowanym przez kard. Wojtyłę sympozjum fizyków i katolickich filozofów fizyk...

4282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

1x80, 2x40, 4x20, 5x16, 8x10, i na odwrót: 80x1, itd. Mnożenie liczb całkowitych jest przemienne (ma własność przemienności, czyli komutacji). I tyle. Nie budujmy pomników oczywistym własnościom, które każdy rozumie. Dziś w szkołach nie uczymy się greki ani łaciny (powszechnie) i dlatego te nazwy, utrwalone na ogół w XIX stuleciu, brzmią obco. Ale nie utrudniajmy Mistrzowi Hellerowi Jego wspaniałej misji popularyzacji nauk ścisłych. Niech Wielce Szanowny Gospodarz strony i Autor artykułu spyta pierwszego, napotkanego na ulicy humanistę co znaczy ADHORTACJA APOSTOLSKA Familiaris Consortio. Życzę Powodzenia i Dużo Zdrowia, zarówno Autorowi, jak i Wielce Czcigodnemu Jubilatowi !!!

i Michał i Adam - życzę Wam dużo zdrowa i sił [do zobaczenia w Nadarzynie, x.Adamie]

Do księdza-naukowca Hellera żywiłem stosunek niemal nabożny; autorytet ... i w ogóle. Parę lat temu byłem na spotkaniu w Collegium Ignatianum, gdzie tematem była książka Dawkinsa Bóg Urojony, a wąściwie sąd nad Autorem, a jednym z panelistów był właśnie Ksiądz Profesor. Co mnie uderzyło i odczułem jako conajmniej niezręczność - Dawkins nie miał w panelistach żadnego swego "obrońcy", a Ksiądz Profesor przodował w krytyce. Wydało mi się to nieuczciwe i nierzetelne, i ta skaza na autorytecie pozostała

natomiast 13 Marca, sto lat temu urodził się Jacque Fresco. Bez dyplomów, fanfar i orderów. Człowiek wybitny, wskazujący kierunek i dający światło w tunelu w naszpikowanym -izmami świecie. Bez religii, bez patosu, bez ideologi … lecz z ideą. Dziwi mnie fakt nie dostrzegania takich osób.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]