Reklama

Szkicowanie

Szkicowanie

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Krytyka jest współczesną formą autobiografii. Człowiek pisze o życiu, sądząc, że pisze o swoich lekturach” – słowa Argentyńczyka Ricarda Piglii nieprzypadkowo zostały wzięte za motto tej książki.
D

Dobór nazwisk twórców, którzy są bohaterami umieszczonych w niej szkiców, a także układ całości, stanowią przecież odbicie autobiografii intelektualnej autora. Równocześnie ta wędrówka po lesie fikcji i refleksji filozoficznej układa się w mapę współczesności, prywatną, ale bardzo inspirującą dla czytelnika.
Kim są bohaterowie? To Elias Canetti, Paul Celan, Jorge Luis Borges, Martin Heidegger, Peter Sloterdijk, José Saramago, Javier Marías, późno odkryty Chilijczyk Roberto Bolaño, niemiecki prozaik Wilhelm Genazino, a także Patricia Highsmith z jej cyklem o Tomie Ripleyu i francuski reżyser Jean-Pierre Melville z jego czarnymi kryminałami. Punktem wyjścia może być też nowe tłumaczenie „Radosnej wiedzy” Friedricha Nietzschego, po raz pierwszy u nas wydana powieść Henry’ego Jamesa, albo tyleż klasyczna, co kontrowersyjna książka Hanny Arendt o Eichmannie. Szkic pierwszy nosi podtytuł „O literaturze jako utopii, religii i wierze”. Czym jest dla nas literatura? Lektura „Wielkich nadziei” pomoże w szukaniu odpowiedzi.

Arkadiusz Żychliński, „Wielkie nadzieje i dalsze rozważania”, Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2013

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]