Szczyt na szlakach

Tradycja pieszego pielgrzymowania do Częstochowy sięga XV w., a dziś do jasnogórskiego klasztoru prowadzi przez Polskę ponad 50 pątniczych szlaków.

07.08.2006

Czyta się kilka minut

Jednym z najstarszych jest ten wiodący z Warszawy. Mieszkańcy stolicy przemierzają go od 1711 r., niezależnie od historycznych i politycznych uwarunkowań. Szczyt wymarszu większości pielgrzymek przypada w pierwszym tygodniu sierpnia. Na pątniczy szlak wyruszyła już 22. Pielgrzymka Łomżyńska, której uczestnicy przez prawie dwa tygodnie marszu pokonają 430 km; rozpoczęły się także 26. Pielgrzymka Wrocławska, 24. pielgrzymka z diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz 15. Piesza Pielgrzymka Dominikańska, która odbywa się pod hasłem "Nie bój się, wierz tylko". W drodze na Jasną Górę jest 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej - jedna z najliczniejszych w kraju (w ostatnich latach za każdym razem brało w niej udział ok. 10 tys. osób); w tym roku jej uczestnicy będą rozważać teksty i homilie Benedykta XVI wygłoszone podczas wizyty w Polsce. Na antenie Radia Plus Radom emitowane będą świadectwa uczestników i pielgrzymkowe konferencje, które mają stworzyć słuchaczom tzw. "pielgrzymkę duchową".

Prawie 4 tys. osób idzie w 61. archidiecezjalnej pielgrzymce z Rybnika. Udział w niej jest dziękczynieniem w 50. rocznicę powrotu z wygnania biskupów śląskich - Stanisława Adamskiego, Herberta Bednorza i Juliusza Bieniaka - którzy przez władze komunistyczne zostali zmuszeni do opuszczenia diecezji po tym, jak wystąpili z petycją o przywrócenie w szkole nauki religii.

15. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych towarzyszy w tym roku rekordowa liczba więźniów - 27 mężczyzn z siedmiu zakładów karnych opiekuje się podczas drogi na Jasną Górę osobami potrzebującymi pomocy.

Nietypowych, bo odtwarzanych z radiowego nagrania konferencji na temat nadziei wysłuchają w drodze do Częstochowy pątnicy lubelscy. Świadkami nadziei, których nagrał ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki i dziennikarz lubelskiego katolickiego "Radia eR", będą m.in.: s. Anna Bałchan, s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska i bp Edward Dajczak.

Jak wynika ze statystyk, do kaplicy Cudownego Obrazu przybędzie w tym roku ok. 200 tys. pieszych pielgrzymów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2006