Reklama

Z krzyżem w kawałkach

Z krzyżem w kawałkach

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Od czterdziestu pięciu lat wychodzą z różnych miejscowości archidiecezji gnieźnieńskiej, aby spotkać się na Jasnej Górze i złożyć niesiony w częściach krzyż. Teraz boją się, że wchłonie ich inna pielgrzymka, a tradycja przepadnie.
Łączenie krzyża niesionego przez Pielgrzymkę Promienistą
-

- Przetrwaliśmy najgorsze czasy Gomułki, Gierka i stanu wojennego - mówi Grzegorz Musidlak, jeden z animatorów Pielgrzymki Promienistej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Teraz możemy nie przetrwać demokracji.

Musidlak obawia się, że Pielgrzymkę Promienistą (po raz pierwszy poszedł na nią prawie trzydzieści lat temu jako nastolatek) wchłonie Pielgrzymka Archidiecezjalna: - Chcą nas połączyć, żeby poprawić frekwencję - tłumaczy Musidlak. Abp Henryk Muszyński odrzuca zarzuty. W liście do wiernych napisał, że chodzi tylko o “zewnętrzny wyraz jedności" wszystkich pielgrzymów.

Ojciec zamiast księdza

Połowa lat 30. minionego wieku. Ks. Józef Chilomer, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie, mobilizuje ponad dwieście osób i rusza z nimi pieszo na Jasną Górę. Odtąd gnieźnianie każdego lata wędrują do Częstochowy....

9104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]