Auschwitz: wyzwanie

Modlitwa, post i cisza towarzyszyły spotkaniu uczestników Międzynarodowego Kongresu "Ludzie dla Pokoju" w Auschwitz-Birkenau.

08.09.2009

Czyta się kilka minut

Uczestnik Kongresu dla Pokoju "Ludzie i religie" w byłym obozie zagłady Auschwitz, 8 września 2009 r. / fot. Paweł Ulatowski /
Uczestnik Kongresu dla Pokoju "Ludzie i religie" w byłym obozie zagłady Auschwitz, 8 września 2009 r. / fot. Paweł Ulatowski /

"W czasie tego spotkania w miejscu zagłady tysięcy niewinnych osób, teraz usłyszeliśmy dźwięki kroków ludzi walczących o pokój, a nie stukot żołnierskich butów." - mówił Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

W pełnym słońcu, kolorowy tłum wyznawców różnych religii - buddyzmu, hinduizmu i innych religii Dalekiego Wschodu, chrześcijan i Żydów - w sumie nieco ponad tysiąc osób w milczeniu przeszło wzdłuż rampy kolejowej gdzie przywożono wagonami transporty więźniów do obozu w Brzezince. Na czele grupy szli kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski, oraz ordynariusz diecezji  bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy, a także Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Reprezentanci każdego z wyznań złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar i na tablicach z napisami w językach narodów, z których pochodzili zamordowani.

Wcześniej przeszli przez obozową bramę z napisem "Arbeit macht Frei" , by zapalić znicze na dziedzińcu przylegającym do Bloku 11, tzw. "Bloku Śmierci" w Oświęcimiu, z którego wyprowadzano skazańców na egzekucje. W skupieniu modlili się pod Ścianą Straceń.

W Brzezince zgromadzeni na modlitwie wysłuchali także świadectw byłych więźniów obozu m.in. dyrektora Instytutu Yad Vashem, rabina Meira Laua i Ceiki Stoika, Austriaczki romskiego pochodzenia, byłej więźniarki Birkenau.

Po żydowskiej modlitwie kadisz uścisnęli sobie dłonie w symbolicznym geście pokoju.

Ważnym elementem spotkania był wspólny postny posiłek w Centrum Dialogu i Modlitwy. Kardynałowie i biskupi, patriarchowie, rabini i duchowni zasiedli przy stołach z chlebem i wodą oraz owocami.

"Auschwitz jest wciąż wyzwaniem dla ludzkości" oraz "Po dokonaniu catharsis, musimy wspólnie budować przyszłość tak, aby podobna zbrodnia nie mogła nigdy się powtórzyć"- komentował kard. Paul Poupard.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]