Reklama

Kłoczowski, Wiśniewski, Tarnowski: czy geniusz religijny musi być heretykiem?

Kłoczowski, Wiśniewski, Tarnowski: czy geniusz religijny musi być heretykiem?

22.05.2015
Czyta się kilka minut
W sobotę zapraszamy na debatę Kaznodziei, Duszpasterza i Myśliciela.
O. Ludwik Wiśniewski OP, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP i prof. Karol Tarnowski
O. Ludwik Wiśniewski OP, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP i prof. Karol Tarnowski / fot. Grażyna Makara x2 / fot. Adam Walanus
T

Tegoroczny Festiwalu Kopernika skupia się na znaczeniu „geniuszu”. Debata w sobotnie popołudnie 23 maja wprowadzi jeszcze jedną perspektywę: religijną.

Czy jednak słowo „geniusz” w ogóle do religii pasuje? Czy w religii jest miejsce na nowość, twórczość? Wszak religia kojarzy się z niezmiennością, która ma odzwierciedlać niezmienność Boga. Czy zatem jeśli jest się twórczym w religii, to nie sytuuje się od razu poza głównym nurtem? Innymi słowy: czy geniusz religijny musi być heretykiem?


Copernicus Festival w Krakowie!

Hasłem przewodnim drugiej edycji jest "Geniusz".


A przecież geniusz religijny nigdy nie działa w próżni. Istnieje w obrębie określonej wspólnoty. Dzieląc się z nią swoim doświadczeniem religijnym, nieuchronnie ingeruje w zastany, określony przez tradycję kontekst.

Co dzieje się w wyniku tego spotkania – a może zderzenia? Czy ramy „starej religii” muszą zostać rozsadzone, a tradycyjny autorytet zakwestionowany? Czy też dzięki indywidualnemu doświadczeniu geniusza życie religijne wspólnoty się odnawia? Czy dawne wartości widziane nowymi oczyma mogą uzyskać nowy sens? Czy wspólnota religijna może mieć zaufanie do geniusza-nowatora, czy jednak powinna się trzymać tradycji? O tych m.in. pytaniach będą w sobotę dyskutować wybitny kaznodzieja o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, legendarny duszpasterz i niepokorny publicysta o. Ludwik Wiśniewski OP oraz myśliciel, profesor filozofii religii Karol Tarnowski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Celem chrześcijanina nie jest bycie geniuszem, ale bycie świętym. W świętości przejawia się jedynie geniusz Boga. Św. Tomasz z Akwinu obruszyłby się, gdyby ktoś nazwał go geniuszem religijnym.

Religie wolą nieistniejących świętych niż realnych geniuszy, by ich absurdy nie zostały zdekonspirowane.

Czy ta debata mędrców będzie upubliczniona w internecie? Nagranie, tekst?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]