Reklama

Święty mundur

Święty mundur

18.06.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Tomasz Szlendak, socjolog: Agresję gdzieś trzeba wyładować. Dzisiaj harcerstwo znajduje przedłużenie w ruchu rekonstrukcyjnym, a nie w wojsku.
M

MICHAŁ OLSZEWSKI: Przez rok kierował Pan zespołem zajmującym się badaniem fenomenu rekonstrukcji. Jakie są motywacje uczestników takich widowisk? TOMASZ SZLENDAK: Część z nich może się wydawać zaskakująca. Po pierwsze, rekonstruktorzy opowiadają, że przestrzeń, po której poruszają się na co dzień, jest nieestetyczna. Udział w takim widowisku oznacza powrót do pewnego porządku. Obcowanie z ręcznie wykonanymi przedmiotami, bardzo atrakcyjnymi, z prawdziwej skóry, drewna czy stali, jest dla nich przyjemnością. Duża część rekonstruktorów kształciła się w miejscach, gdzie ceni się estetykę. Albo precyzję wykonania, jak w przypadku pasjonatów broni niemieckiej. Te akurat motywacje są ukrywane, ale wcześniej czy później wychodzą. Powiedzmy wprost: niemiecka maszyneria wojenna jest pociągająca estetycznie. To już nawet rodzaj pewnego fetyszyzmu, związanego z...

11206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]