Reklama

Świętość pod lupą

Świętość pod lupą

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Procedury beatyfikacyjne są rygorystyczne, prowadzenie procesu wymaga sporo czasu i nie można go sztucznie przyśpieszać. Nie można na skróty badać świętości czyjegoś życia.
A

ARTUR SPORNIAK: - Czy spodziewa się Ksiądz rychłej beatyfikacji Jana Pawła II?

KS. STEFAN RYŁKO: - Jestem raczej ostrożny. Procedury beatyfikacyjne są rygorystyczne, prowadzenie procesu wymaga sporo czasu i nie można go sztucznie przyśpieszać. Takie przyśpieszanie podważałoby jego sens. Nie można “na skróty" badać świętości czyjegoś życia - to sprawa zbyt poważna.

- Ale reforma prawa kanonizacyjnego, dokonana przez samego Jana Pawła II w konstytucji apostolskiej "Divinus perfectionis Magister" z 1983 r., podobno uprościła procedury.

- Zmiana dotyczyła głównie rezygnacji z wymogów, które dzisiaj znacznie utrudniałyby i opóźniały proces. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. wymagał np., by przesłuchania świadków odbywały się w kurii w obecności sześciu urzędników. Obecnie przesłuchuje delegat...

8357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]