Światowe Dni Młodzieży w Sydney dzień po dniu (2)

Dziś Benedykt XVI pierwszy raz spotka się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży 2008. Papież wczoraj przybył do Sydney. Oczekujący go pielgrzymy do południa uczestniczą w "triduum katechetycznym", popołudniami w Festiwalu Młodych.

17.07.2008

Czyta się kilka minut

Światowe Dni Młodzieży 2008 - oficjalne rozpoczęcie: Papież witany w Sydney, w tle słynny gmach opery /fot. KNA-Bild /
Światowe Dni Młodzieży 2008 - oficjalne rozpoczęcie: Papież witany w Sydney, w tle słynny gmach opery /fot. KNA-Bild /

Ostatni dzień papieskiego pobytu w Kenthurst ks. Federico Lombardi, szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, określił jako "przede wszystkim spokojny": rano Papież spotkał się z australijskimi miłośnikami zwierząt, którzy przynieśli mu m.in. małego misia koalę. Po szybkim zapoznaniu się z charakterystycznym przedstawicielem australijskiej fauny, gość oddał zwierzę z powrotem w ręce gospodarzy mówiąc, że miś "będzie bezpieczniejszy na rękach swego opiekuna". Tuż przed wyjazdem z Kenthurst członkowie Opus Dei, którzy gościli głowę Kościoła, zagrali dla Papieża koncert.

Benedykt XVI w środę wieczorem przybył do Sydney. Zatrzymał się w Domu Katedralnym, który na czas pobytu w tym mieście przeistoczy się w papieską rezydencję. Ceremonia powitalna odbędzie się w czwartek rano w siedzibie gubernatora stanu Nowa Południowa Walia. Papież wygłosi przemówienie, a następnie uda się na modlitwę do sanktuarium bł. Mary MacKillop. Później złoży kurtuazyjną wizytę gubernatorowi generalnemu Australii. Popołudniu Aborygeni przywitają Papieża tańcem i śpiewem na molo w zatoce Rose Bay. Z uczestnikami ŚDM Benedykt XVI spotka się na kolejnym molo, Barangaroo, gdzie dopłynie statkiem "Sydney 2000".

Kiedy jeszcze wczoraj Papież wypoczywał, młodzież zgromadzona na ŚDM rozpoczęła pierwszy dzień "triduum katechetycznego" w 235 miejscach w Sydney, w 29 językach. Warsztaty prowadzone przez biskupów i duszpasterzy są poświęcone zgodnie z tematem spotkania - Duchowi Świętemu. Wczoraj zastanawiano się, co oznacza "wezwanie do życia w Duchu Świętym". Dzisiejszy temat ma ukazać Ducha Świętego jako duszę Kościoła. Katechezy odbywają się przed południem. Wtedy też można uczestniczyć we Mszy św. oraz dać świadectwo.

Większość młodzieży zgromadzonej na ŚDM świadectwo daje samą obecnością. Historie niektórych są spektakularne, jak Brytyjczyka, który wzbogacił się na nielegalnej działalności związanej m.in. z handlem narkotykami, ale mimo sukcesów towarzyskich i finansowych, w swojej wewnętrznej pustce odnalazł wezwanie wiary. Teraz, wchodząc na dobrą drogę życia, chce przestrzec młodych przed podobnym losem. Jednak są też inne głosy.

Niektórzy tłumaczą, że przebycia odległej drogi do Sydney nie można traktować w kategoriach poświęcenia czy wyrzeczenia, bo współcześnie całe ludzkie życie ma charakter podróży - a taka okazja, jak spotkanie z Papieżem pozwala zwykłą podróż życia przemienić w pielgrzymkę. Jak zauważa inny uczestnik zlotu, wartość tego spotkania widać we wspólnocie, jaka zawiązuje się między obcymi ludźmi - nie tylko wokół zabawy, która często nas integruje; tajemnica ŚDM to przede wszystkim milczenie tysięcy osób zgromadzonych przy krzyżu. Media starają się te dwa wymiary spotkania w Sydney połączyć.

Pojawia się zwrot "Katolicki Woodstock". Jednak nie oddaje atmosfery, na którą zwracają uwagę uczestnicy: spotykamy się tutaj i nawiązujemy dialog z różnymi kulturami, ale w bardzo praktycznym wymiarze międzyludzkich kontaktów. Oczywiście jest to dialog oparty na wspólnych wartościach. Jeden z uczestników dopytywany przez BBC przyznaje, że nauka Kościoła jest pod prąd dzisiejszej kultury. Ale to nie kultura ma zmieniać chrześcijan, ale chrześcijanie mają wpływać na kulturę - tłumaczy. Sądząc z obszernej relacji agencji CNS taki efekt jest do osiągnięcia: młodzi, którzy podczas popołudniowego festiwalu - czyli bardziej rozrywkowej części spotkania - mogli korzystać, np. z darmowych napojów, bezprzewodowego internetu, koncertów na żywo, najchętniej wdawali się w rozmowy z księżmi, zakonnikami i siostrami. Zachęcano do pisania uwag, "jaki ksiądz powinien być" - z zebranych karteczek na murze stworzono specjalną modlitwę za kapłanów. Dla zainteresowanych tematem seksualności przygotowano darmowe publikacje poświęcone naturalnemu planowaniu rodziny.

Powracają też wątki wyczekiwane przez media. Towarzyszący Papieżowi rzecznik Watykanu powiedział, że najprawdopodobniej w sobotę, podczas spotkania z australijskimi biskupami, Benedykt XVI poruszy sprawę nadużyć seksualnych tamtejszych duchownych.

Kolejne wiadomości z Sydney już jutro. Zapraszamy!

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]