Reklama

Świat nowych podziałów

Świat nowych podziałów

01.10.2007
Czyta się kilka minut
Kiran Desai / fot. Tomasz Kędzia
M

MAX CEGIELSKI: - Kiran Desai, najmłodsza laureatka nagrody Bookera, córka Anity Desai, pisarki wielokrotnie nominowanej do tej nagrody... Powiedz coś więcej o sobie; czytelnicy w Polsce pytają na przykład, co oznacza twoje imię i nazwisko.

KIRAN DESAI: - Kiran to w języku hindi promień słońca. Każda firma w Indiach produkująca lustra czy baterie używa tego słowa w nazwie. Moje nazwisko nie ma jakiegoś specjalnego znaczenia, ale oczywiście każdy Hindus będzie dzięki niemu wiedział, skąd jestem: z jakiej kasty, z jakiego regionu kraju. Pochodzę z mieszanej, dziwnej rodziny. Mój ojciec jest z Gudżaratu na zachodzie Indii, moja matka to w połowie Bengalka (jej ojciec był uciekinierem z Bangladeszu), a w połowie Niemka (stamtąd była moja babcia). Mój ojciec nie należał do wysokiej kasty, był wójtem wiejskim. Kiedyś jego kasta starała się awansować w systemie...

11743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]