Reklama

Świat nowych podziałów

Świat nowych podziałów

01.10.2007
Czyta się kilka minut
Kiran Desai / fot. Tomasz Kędzia
M

MAX CEGIELSKI: - Kiran Desai, najmłodsza laureatka nagrody Bookera, córka Anity Desai, pisarki wielokrotnie nominowanej do tej nagrody... Powiedz coś więcej o sobie; czytelnicy w Polsce pytają na przykład, co oznacza twoje imię i nazwisko.

KIRAN DESAI: - Kiran to w języku hindi promień słońca. Każda firma w Indiach produkująca lustra czy baterie używa tego słowa w nazwie. Moje nazwisko nie ma jakiegoś specjalnego znaczenia, ale oczywiście każdy Hindus będzie dzięki niemu wiedział, skąd jestem: z jakiej kasty, z jakiego regionu kraju. Pochodzę z mieszanej, dziwnej rodziny. Mój ojciec jest z Gudżaratu na zachodzie Indii, moja matka to w połowie Bengalka (jej ojciec był uciekinierem z Bangladeszu), a w połowie Niemka (stamtąd była moja babcia). Mój ojciec nie należał do wysokiej kasty, był wójtem wiejskim. Kiedyś jego kasta starała się awansować w systemie...

11743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]