Reklama

Świadkowie Bożego zadziwienia

Świadkowie Bożego zadziwienia

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Rzadko myślimy o Bogu, który wyraża Swe zadziwienie człowiekiem. W tamtym przypadku zadziwienie to szokowało tym bardziej, że osobą wywołującą uznanie Jezusa był poganin z okupacyjnej armii rzymskiej. Pochwała dla przedstawiciela okupantów mogła zirytować radykalnych patriotów w Izraelu. Tymczasem, podziwiając wiarę setnika, Jezus kieruje swe mocne uwagi w stronę dużego tłumu słuchaczy, jakby chciał nas nauczyć, że przy pewnym typie wielkiego zadziwienia trzeba się umieć uwolnić z dyplomatycznej poprawności. Trzeba odważnie zwrócić uwagę na tę fascynującą głębię wiary, którą możemy podziwiać także u przedstawicieli innych narodów, kultur i wyznań.
W

W tradycji Kościoła Jezusowe zafascynowanie rzymskim setnikiem oceniono właściwie także przez to, że w każdej Mszy Świętej przed przyjęciem komunii świętej, cytujemy wypowiedziane przez setnika słowa: “Panie, nie jestem godzien...". Anonimowy poganin zostaje włączony do grona klasyków chrześcijańskiej modlitwy w bardzo ważnym momencie spotkania z eucharystycznym Chrystusem. Jakże ważna to lekcja dla tych, którzy chcieliby dzielić świat na swoich i obcych. Ideologom, dla których niezmiennie najważniejszy jest naród, polityka czy więzy krwi, Jezus przypomina, że najważniejsza jest wiara w moc działającego Boga. Wiary tej możemy uczyć się także od nam współczesnych pogan, którzy nie mają odwagi prosić Chrystusa o nadzwyczajne łaski, lecz swą wrażliwością sumień świadczą o subtelnym otwarciu na zadziwiające działanie łaski.

890

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]