Stulecie 14/18

26.05.2014

Czyta się kilka minut

WOJNA W SIECI. Setna rocznica I wojny światowej to główny temat historyczny w Europie. Także w sieci: trudno zliczyć strony poświęcone stuleciu 14/18. Dziennik „Neue Zürcher Zeitung” poleca tu zwłaszcza portal Europeana (http://europeana1914-1918.eu): przygotowany w 11 językach, oferuje zbiory elektroniczne bibliotek i archiwów z 20 krajów – w tym 400 tys. dokumentów i 700 godzin filmów. Z kolei jesienią ruszy anglojęzyczna „Encyklopedia I wojny” (www.1914-1918-online.net), również tworzona przez międzynarodowy zespół (90 osób z 20 krajów). Specjalną stronę ma brytyjskie Archiwum Narodowe (www.nationalarchives.gov.uk/first-world-war/): są tu m.in. kopie 1,5 mln stron pamiętników. Zaś szwajcarska Biblioteka Narodowa oferuje zbiór kartek pocztowych (www.14-18.ch): obrazują mentalność kraju, który był wtedy neutralny.


DŹWIĘKI SPRZED LAT. Jeśli ktoś chce posłuchać cesarza Franza Josepha i obejrzeć austriacką kronikę filmową po zamachu w Sarajewie, w którym 28 czerwca 1914 r. zginęli następca tronu Franciszek Ferdynand z żoną Zofią, powinien odwiedzić stronę www.mediathek.at/erster-weltkrieg – Austriacka Mediateka prezentuje tu historyczne filmy i zapisy dźwiękowe. Nie tylko z 1914 r. (przed wybuchem wojny i z pierwszych jej miesięcy), ale dokumentujące też ostatnie lata istnienia Austro-Węgier, w tym życie kulturalne: muzykę, sztukę, literaturę. W kolejnych latach, aż do 2018 r., Österreichische Mediathek ma udostępniać dalsze zbiory, dokumentujące kolejne lata I wojny – jako swego rodzaju jej internetową kronikę.


14/18 „NA ŻYWO”. ZDF, drugi program niemieckiej telewizji publicznej, uruchamia od czerwca cotygodniowe „kroniki wojenne”: przygotowane w konwencji współczesnych wiadomości telewizyjnych oraz ilustrowane filmami i zdjęciami z epoki, mają przypominać o wydarzeniach sprzed stu lat tak, jakby działy się one dzisiaj, „na żywo”. Towarzyszyć temu będą liczne filmy dokumentalne oraz dyskusje historyków.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2014