Reklama

Słomkowa egzystencja

Słomkowa egzystencja

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Brzmi łatwopalnie i krucho, dużo lżej niż egzystencjalny kapelusz, a gdzieś między tymi dwoma tytułami położyć trzeba Słomkowy kapelusz Labiche'a, taki jakim go zobaczył Piotr Cieplak.
S

Słodkie głupstwo dla jednych, dla innych ciężkie kretyństwo tej farsy nie daje się dziś wziąć w teatrze z tak zwanym pełnym dobrodziejstwem inwentarza. Farsa fars wymaga nie tylko doskonałej precyzji reżyserii, ale namysłu, co da się tym tekstem dziś w teatrze opowiedzieć.

Premiera miała się odbyć 2 kwietnia. Została odwołana, jak wszystkie inne spektakle tego dnia. Pokazana dwa tygodnie później, wchłonęła jak gąbka cały smutek tej dziwnej wiosny. Pewnie zresztą spektakl miał go w sobie już wtedy, bo tylko głupcy wierzą jeszcze, że ciągle można się beztrosko śmiać.

Przedstawienie zaczyna się jak protest. Aktorzy w cywilnych ubraniach stoją pod odsłoniętą tylną ścianą sceny, w monumentalnym świetle wyolbrzymiającym ich sylwetki. Z groźnego chóru wychodzi na proscenium Adam Woronowicz - za chwilę wcieli się w postać Fadinarda. Stawia mikrofon na...

6129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]