Reklama

Steinbach wie lepiej niż biskupi

Steinbach wie lepiej niż biskupi

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Zapadł wyrok w sporze Związku Wypędzonych (BdV) i jego przewodniczącej Eriki Steinbach z mieszkającą w Warszawie korespondentką wielu niemieckich gazet Gabrielą Lesser (sprawę relacjonowaliśmy w TP). Gdyby werdykt można było przełożyć na język piłkarski, brzmiałby: Steinbach pokonała Lesser dwa do jednego. Sprawa nie jest jednak tak prosta.
H

Hamburski sąd musiał podjąć decyzję w trzech punktach pozwu, który BdV i Steinbach skierowali przeciw Lesser. W dwóch - sędziowie uznali racje pozywających, w jednym - pozwanej. Każdy punkt miał jednak inny ciężar i inaczej był postrzegany w Niemczech i w Polsce. Z niemieckiej perspektywy, sąd przyznał rację Lesser w sprawie najważniejszej i politycznie najgorętszej: dziennikarce, a wraz z nią wszystkim niemieckim mediom wolno twierdzić, że istniał czasowy i przyczynowy związek między decyzją Bundestagu o postawieniu w Berlinie Pomnika Holocaustu, a zgłoszonym przez BdV i będącym oczkiem w głowie Steinbach projektem Pomnika Wypędzonych. Adwokat Steinbach nie krył, że dla jego klientki ten punkt jest najistotniejszy. Trudno się dziwić: pogląd, że Centrum przeciw Wypędzeniom ma być nie żadnym Centrum, ale miejscem pamięci, a do tego kontrapunktem dla Pomnika Holocaustu jest...

2336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]