Starsi panowie rządzą

31.08.2014

Czyta się kilka minut

POLSKA ELITA PARLAMENTARNA należy do europejskiej starszyzny – i to w przeważającej części męskiej – takie wyniki przyniosły badania autorstwa Rafała Matyi i Błażeja Sajduka, opublikowane przez Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.


ŚREDNIA WIEKU polskich polityków to 52 lata (dane z 2013 r.). Powyżej pięćdziesiątki ma 58,7 proc. Rząd jest młodszy – średnia wieku 48 lat. Między trzydziestką a czterdziestką jest 14,1 proc. parlamentarzystów i tylko co dziesiąty członek elit lokalnych.


MĘŻCZYŹNI to czterech na pięciu członków elit, przy czym najgorzej jest w samorządach (tylko 12,4 proc. kobiet), nieco lepiej w rządzie (28 proc.).

Jako najmłodsi weszli do Sejmu posłowie z list Ruchu Palikota (średnia 44 lata), najstarsi – z PSL (58 lat). Największą reprezentację kobiet miała w 2011 r. Platforma (34,8 proc.), a najniższą jej koalicjant, PSL (7,1 proc.), który pod względem obu kryteriów najbardziej odstaje od parlamentarnej średniej, choć kierownictwo partii (Waldemar Pawlak – rocznik 1959, Jarosław Kalinowski – 1962, Janusz Piechociński – 1960) jest młodsze. Co nie zmienia faktu, że męskie.


W PORÓWNANIU z innymi krajami polscy parlamentarzyści to umiarkowani starszacy: najmłodszych mają Belgia i Słowacja (średnia 47 lat), najstarszych USA (58), Ukraina (54), Hiszpania i Włochy (53). W Wielkiej Brytanii średnią – 60 lat – zawyża niepochodząca z wyborów Izba Lordów.

Pod względem odsetka kobiet w parlamencie najbliżej ideału są Szwedzi (45 proc.), potem Holendrzy i Belgowie (38 proc.). Polsce, z 22 proc. pań, bliżej do końca stawki, zajmowanego przez Ukrainę (8 proc.), Rumunię (10 proc.), Słowację (17 proc.) i USA (18 proc.).


POLSCY EUROPOSŁOWIE się postarzeli: w porównaniu z poprzednią kadencją ich wiek wzrósł z 47,7 do 56,3 lat. Odsetek deputowanych poniżej czterdziestki zmalał z 28 do 3,92 proc. Starsze są tylko reprezentacje Estonii i Luksemburga. Mamy szóste miejsce pod względem odsetki posłów powyżej 65 lat.

Na niewiele się zdały regulacje kwotowe dotyczące kobiet – odsetek Polek w PE wzrósł od poprzedniej kadencji tylko o 1,5 proc. i jest jednym z najniższych w Unii. Wynosi 23,5 proc. Gorsze są Cypr, Litwa i Węgry. Europejska średnia to 36,8 proc.

Wśród partii narodowych, które wprowadziły do PE więcej niż 10 posłów, PO jest najstarsza (średnio 57,7 lat), a w PiS jest najmniej kobiet (15,8 proc.).


POŚRÓD CZŁONKÓW pozarządowych i pozaparlamentarnych organów, takich jak KRRiT, RPP, NBP, IPN czy NIK, średnia wieku jest jeszcze wyższa (59 lat), za to więcej tu kobiet (23 proc.).


PREZYDENCI I BURMISTRZOWIE miast powyżej 50 tys. mieszkańców mają średnio 55 lat i aż w 93,4 proc. są mężczyznami.


ŚREDNIA WIEKU W POLSCE wynosi dziś 38,2 lat, a wieku uprawnionych do głosowania – 41,2 lat. Na stu mężczyzn przypada 107 kobiet.


Źródła: R. Matyja, B. Sajduk, „Polska elita polityczna 2013”, WSE Kraków; R. Matyja, „Nowa polska reprezentacja w Parlamencie Europejskim”, WSIiZ Rzeszów, 10 czerwca 2014; R. Matyja, „Polscy posłowie PE na tle innych grup narodowych w Parlamencie Europejskim”, WSIiZ Rzeszów, 16 lipca 2014; „Mały Rocznik Statystyczny Polski”, GUS 2014.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2014