Reklama

Starsi panowie rządzą

Starsi panowie rządzą

31.08.2014
Czyta się kilka minut
P

POLSKA ELITA PARLAMENTARNA należy do europejskiej starszyzny – i to w przeważającej części męskiej – takie wyniki przyniosły badania autorstwa Rafała Matyi i Błażeja Sajduka, opublikowane przez Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

ŚREDNIA WIEKU polskich polityków to 52 lata (dane z 2013 r.). Powyżej pięćdziesiątki ma 58,7 proc. Rząd jest młodszy – średnia wieku 48 lat. Między trzydziestką a czterdziestką jest 14,1 proc. parlamentarzystów i tylko co dziesiąty członek elit lokalnych.

MĘŻCZYŹNI to czterech na pięciu członków elit, przy czym najgorzej jest w samorządach (tylko 12,4 proc. kobiet), nieco lepiej w rządzie (28 proc.).
Jako najmłodsi weszli do Sejmu posłowie z list Ruchu Palikota (średnia 44 lata), najstarsi – z PSL (58 lat). Największą reprezentację...

3356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]