Reklama

Starsi panowie rządzą

31.08.2014
Czyta się kilka minut
P

POLSKA ELITA PARLAMENTARNA należy do europejskiej starszyzny – i to w przeważającej części męskiej – takie wyniki przyniosły badania autorstwa Rafała Matyi i Błażeja Sajduka, opublikowane przez Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

ŚREDNIA WIEKU polskich polityków to 52 lata (dane z 2013 r.). Powyżej pięćdziesiątki ma 58,7 proc. Rząd jest młodszy – średnia wieku 48 lat. Między trzydziestką a czterdziestką jest 14,1 proc. parlamentarzystów i tylko co dziesiąty członek elit lokalnych.

MĘŻCZYŹNI to czterech na pięciu członków elit, przy czym najgorzej jest w samorządach (tylko 12,4 proc. kobiet), nieco lepiej w rządzie (28 proc.).
Jako najmłodsi weszli do Sejmu posłowie z list Ruchu Palikota (średnia 44 lata), najstarsi – z PSL (58 lat). Największą reprezentację...

3356

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]