Reklama

Ładowanie...

Kierunek: specjalizacja

Kierunek: specjalizacja

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Chcemy wspierać wdrożenia dziesięciu technologii, które uznaliśmy za kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki w regionie.
Fot. Kamila Buturla
P

Podczas pierwszych Konferencji Krakowskich padały pytania raczej filozoficzne i kierunkowe. Dziś pytamy o konkrety – takie jak drogi rozwoju i jego prędkości. Postawiliśmy przed sobą zadanie, by zastanowić się, jakie obszary ludzkiej działalności mogą być w polskich warunkach innowacyjne, a co za tym idzie – w co powinniśmy inwestować, jakie kompetencje wspierać, a jakie działania ograniczać.
Spotykamy się w muzeum w Sukiennicach. Obrazy wiszące na ścianach niech będą dla nas przestrogą, by z rozwagą podejmować ważne decyzje, gdyż nigdy nie wiadomo, jaki mogą one przynieść skutek. Dziś na szczęście jesteśmy bardziej pragmatyczni, ale nadal musimy dbać o to, by dokonywane wybory były racjonalne.
Jednym z takich wyborów jest zacieśnianie przez Małopolskę współpracy z sąsiednimi regionami, zwłaszcza ze Śląskiem, w ramach Forum Nowej Gospodarki. Dla współpracy kluczowe jest zawsze zaufanie. Prof. Janusz Czapiński w „Diagnozie społecznej” ostrzega, że bez zbudowania zaufania nie będziemy mogli być konkurencyjni. Co więc trzeba zrobić, żeby Europa wielu prędkości nas nie wyprzedziła?
By odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić, czym jest innowacyjna gospodarka. Bo przecież nie wszystko może i nie wszystko musi być innowacyjne. Małopolska chce wspierać wdrożenia dziesięciu technologii, które uznała za kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki w regionie – np. bezdotykowy interfejs komputerowy, leki i technologie miejscowo niszczące nowotwory czy czyste technologie energetyczne. Ma to służyć wyspecjalizowaniu się w zaawansowanych technologicznie dziedzinach. By do tego dojść, trzeba stawiać na zaszczepianie w młodych ludziach ciekawości i dawanie im możliwości rozwoju – w tym celu najlepiej rozwijać kontakty uczelni wyższych ze szkołami średnimi (np. tworzenie kół naukowych).
Musimy jednak stawić czoło banalizacji podejścia do procesów rozwojowych. Przyzwyczailiśmy się do wielkich inwestycji. Ale po 2020 roku nie będzie już tak łatwo budować nowych autostrad. Środki się skurczą. Dlatego musimy się zastanowić nad właściwymi kierunkami rozwoju.

Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]