Kierunek: specjalizacja

Chcemy wspierać wdrożenia dziesięciu technologii, które uznaliśmy za kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki w regionie.

24.06.2013

Czyta się kilka minut

 / Fot. Kamila Buturla
/ Fot. Kamila Buturla

Podczas pierwszych Konferencji Krakowskich padały pytania raczej filozoficzne i kierunkowe. Dziś pytamy o konkrety – takie jak drogi rozwoju i jego prędkości. Postawiliśmy przed sobą zadanie, by zastanowić się, jakie obszary ludzkiej działalności mogą być w polskich warunkach innowacyjne, a co za tym idzie – w co powinniśmy inwestować, jakie kompetencje wspierać, a jakie działania ograniczać.
Spotykamy się w muzeum w Sukiennicach. Obrazy wiszące na ścianach niech będą dla nas przestrogą, by z rozwagą podejmować ważne decyzje, gdyż nigdy nie wiadomo, jaki mogą one przynieść skutek. Dziś na szczęście jesteśmy bardziej pragmatyczni, ale nadal musimy dbać o to, by dokonywane wybory były racjonalne.
Jednym z takich wyborów jest zacieśnianie przez Małopolskę współpracy z sąsiednimi regionami, zwłaszcza ze Śląskiem, w ramach Forum Nowej Gospodarki. Dla współpracy kluczowe jest zawsze zaufanie. Prof. Janusz Czapiński w „Diagnozie społecznej” ostrzega, że bez zbudowania zaufania nie będziemy mogli być konkurencyjni. Co więc trzeba zrobić, żeby Europa wielu prędkości nas nie wyprzedziła?
By odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić, czym jest innowacyjna gospodarka. Bo przecież nie wszystko może i nie wszystko musi być innowacyjne. Małopolska chce wspierać wdrożenia dziesięciu technologii, które uznała za kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki w regionie – np. bezdotykowy interfejs komputerowy, leki i technologie miejscowo niszczące nowotwory czy czyste technologie energetyczne. Ma to służyć wyspecjalizowaniu się w zaawansowanych technologicznie dziedzinach. By do tego dojść, trzeba stawiać na zaszczepianie w młodych ludziach ciekawości i dawanie im możliwości rozwoju – w tym celu najlepiej rozwijać kontakty uczelni wyższych ze szkołami średnimi (np. tworzenie kół naukowych).
Musimy jednak stawić czoło banalizacji podejścia do procesów rozwojowych. Przyzwyczailiśmy się do wielkich inwestycji. Ale po 2020 roku nie będzie już tak łatwo budować nowych autostrad. Środki się skurczą. Dlatego musimy się zastanowić nad właściwymi kierunkami rozwoju.

Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2013