Reklama

Sprzymierzeńcy w skali mikro

Sprzymierzeńcy w skali mikro

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Piotr B. Heczko, mikrobiolog: To paradoks współczesnego społeczeństwa, że zachowujemy wysoką higienę i dzięki częstemu myciu rąk czy budowie kanalizacji zabezpieczamy się przed epidemiami, ale, z drugiej strony, eliminując tą drogą naturalnie występujące bakterie stwarzamy warunki dla pojawienia się takiej choroby jak sepsa.
/ fot. Grażyna Makara
A

Anna Mateja: Kanon czystości i porządku jest dziś taki: ma lśnić. Zarazki nie mają prawa żyć nawet w kuchennym spływie, a łazienka, za sprawą nafaszerowanych związkami chloru środków czystości, przypomina aseptycznością salę operacyjną. A jeśli dopadnie nas choroba wirusowa, najlepiej zażyć antybiotyk. Tylko co jest warte życie bez mikrobów?

Piotr B. Heczko: Co jest warte? Bez mikrobów ssaki, a więc także człowiek, są skazane na zagładę. Dlatego, dla ocalenia różnorodności naszej flory bakteryjnej, lepiej nie przesadzać z "posypywaniem" chorób antybiotykami i nadużywaniem specyfików dezynfekcyjnych. Kiedy słucham reklam o zabijających wszelkie zarazki środkach czyszczących, zastanawiam się, jakie bakterie byłyby zdolne "przeskoczyć" na człowieka korzystającego z toalety czy umywalki. Ja takich nie znam. Po co więc używać do czyszczenia...

14374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]