Reklama

Sprawiedliwość, nie zemsta

Sprawiedliwość, nie zemsta

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Proces Wojciecha Jaruzelskiego przyniesie - miejmy nadzieję - prawną ocenę postępowania autorów stanu wojennego. To, że zaczął się prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości, świadczy, iż polski wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z rozliczaniem PRL-owskich przestępstw.
R

Rzecz zdumiewająca: mimo że od upadku komunizmu minęły prawie dwie dekady, dotąd nie powstała biografia człowieka, który przez niemal pół PRL-u był jedną z najważniejszych postaci w systemie władzy. Owszem, jest wiele prac opisujących wydarzenia, w których uczestniczył, wydano zbiory dokumentów, ale biografii Wojciecha Jaruzelskiego - brak.

Kim był i kim jest Jaruzelski? Jeśli spojrzeć całościowo na jego karierę w czasach PRL (przedstawia ją w tym numerze "TP" Antoni Dudek), to widać, że ten najmłodszy kiedyś generał w komunistycznej armii odgrywał ważną rolę nie tylko w latach 1980-81 oraz później, ale i znacznie wcześniej. Również wtedy, gdy wyrzucał z armii oficerów związanych z październikowymi zmianami w 1956 r. oraz polskich Żydów czy współorganizował pacyfikację Praskiej Wiosny.

Jaruzelski znajdował się bowiem w centrum władzy aż 21 lat...

5041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]