Reklama

Sprawa Vincenta Lamberta

Sprawa Vincenta Lamberta

27.05.2019
Czyta się kilka minut
Trwa batalia o utrzymanie przy życiu 42-letniego Francuza, który od 11 lat po wypadku na motocyklu jest sparaliżowany i żyje w stanie minimalnej świadomości.
FRANCOIS NASCIMBENI / AFP / EAST NEWS
2

20 maja lekarze zaprzestali podawania mu pożywienia, ale po kilkunastu godzinach paryski sąd apelacyjny nakazał przywrócić karmienie. O zaprzestanie karmienia walczy od 2013 r. jego żona, uważając, że terapia Vincenta jest uporczywa. Lekarze nie mają nadziei na poprawę jego stanu. Z kolei zaprzestaniu karmienia sprzeciwiają się rodzice Vincenta, którzy twierdzą, że utrzymują z synem kontakt, a odżywianie nie jest terapią (na zdjęciu: ojciec Vincenta przed paryskim szpitalem).

Francuski Sąd Najwyższy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekły, że decyzja szpitala o wstrzymaniu karmienia Lamberta nie narusza prawa (we Francji eutanazja jest karana). Niedawno o utrzymanie przy życiu Francuza apelował jednak Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

„Postęp współczesnej medycyny to swoistego rodzaju pułapka, w dużej mierze pułapka możliwości przedłużania ludzkiego życia. Granica między ochroną ludzkiego życia a jego bezsensownym przedłużaniem staje się coraz mniej wyraźna” – pisała na tych łamach etyczka z KUL s. Barbara Chyrowicz, odnosząc się do podobnego przypadku odłączenia od karmiącej sondy Amerykanki Terri Schiavo w 2005 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]