Reklama

Sprawa Marcina Reya

Sprawa Marcina Reya

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Czy wobec polskich krytyków Kremla stosowana jest ta sama taktyka, której używa rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa? Dowodzi tego przypadek proukraińskiego działacza Marcina Reya.
P

Pod koniec 2014 r. na jednym z facebookowych profili związanych z prawicą narodową oskarżono Reya o „dziwne zachowanie” wobec małoletniej dziewczynki. Tekst był kopią anonimowych postów używanych do szkalowania osób publicznych (podmieniono tylko dane). W podkrakowskich Dobczycach, gdzie mieszka działacz, pojawiły się ulotki z jego podobizną i nieprawdziwą informacją, że we Francji, w której się wychowywał, skazano go za gwałt na dwóch dziewczynkach. Zmyślone imiona domniemanych ofiar (Eura i Asia) nawiązywały do znanej doktryny strategicznej Kremla, zaś „Giwi” (nieistniejąca miejscowość, gdzie miało dojść do przestępstw) oraz występująca w ulotkach „Motorola” to pseudonimy rosyjskich dowódców walczących na Ukrainie.
Sympatycy skrajnie prawicowych organizacji Falanga i Obóz Wielkiej Polski doprowadzili nawet do czasowego zamknięcia publicznego profilu Reya na Facebooku (...

2068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]