Spory kardynałów

Pośród kardynałów i biskupów toczy się debata dotycząca możliwości dopuszczenia do sakramentów osób po rozwodzie, żyjących w nowych związkach.

31.03.2014

Czyta się kilka minut

Otwarcie takiej możliwości sugerowali m.in. kardynałowie z powołanej przez papieża doradców (tzw. C8) – Marx i Maradiaga. Stanowisko przeciwne zmianom prezentował kilkakrotnie prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Gerhard Müller, krytykując nawet prowadzenie debaty na ten temat.

Na ostatnim konsystorzu kard. Walter Kasper, na prośbę Franciszka, wygłosił wykład na temat rodziny (jego tekst publikujemy na naszej stronie internetowej, a fragmenty w wydaniu papierowym sprzed tygodnia), w którym sformułował m.in. propozycję konkretnych warunków dopuszczających rozwodników żyjących w ponownych związkach do Eucharystii. Z doniesień prasowych wynika, że wypowiedź kard. Kaspera wzbudziła wśród kardynałów gorącą dyskusję. Papież publicznie wyraził zadowolenie, że do niej doszło.

Kard. Müller w rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział: „Ja nie uczestniczę w tej debacie prywatnie, jako teolog, lecz na mocy mojego urzędu. Kongregacja Nauki Wiary jest jedyną rzymską kongregacją, która ma bezpośredni udział w nauczycielskim urzędzie papieża. Natomiast inni, którzy zabierają głos w tej sprawie, choćby byli kardynałami, mogą się wypowiadać wyłącznie we własnym imieniu, a ich oświadczenia nie mają oficjalnego charakteru”. Ta wypowiedź psuje rozmowę i jest wątpliwa z kilku powodów:

Żaden dokument kościelny definiujący, czym jest Kongregacja Nauki Wiary, nie mówi, że ma ona „bezpośredni udział w nauczycielskim urzędzie papieża”.

Zgodnie z Konstytucją Apostolską „Pastor Bonus” oficjalny status mają dokumenty Kongregacji zaaprobowane przez Papieża (a nie artykuły i wywiady jej prefekta).

Gdy chodzi o relacje pomiędzy Kongregacją a biskupami, „Pastor Bonus” wyraźnie mówi, że Kongregacja „pomaga biskupom wypełniać ich zadanie autentycznych nauczycieli i doktorów wiary”. Ten ostatni punkt jest prostą konsekwencją nauczania Vaticanum II, zgodnie z którym wszyscy biskupi uczestniczą w urzędzie nauczycielskim Kościoła. Zatem wypowiedzi kard. Müllera, wbrew temu co sobie przypisuje, nie mają większej rangi niż wypowiedzi innych biskupów – uczestników debaty.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2014