Reklama

Spojrzenie z zagranicy

Spojrzenie z zagranicy

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Polskiej nauce potrzeba reorganizacji i większych funduszy dla najlepszych. Przykład katalońskiego uniwersytetu Pompeu Fabra, który w ciągu 15 lat stał się jedną z najlepszych uczelni w Europie, pokazuje, że poprawa kondycji nauki jest możliwa za życia jednego pokolenia. Z drugiej strony, sytuacja Niemiec może być dla nas ostrzeżeniem, że droga wyjścia ze stagnacji nie należy do łatwych.
-

---ramka 344326|prawo|1---Aleksander Wittlin i Karol Życzkowski przedstawili konkretne propozycje reorganizacji, która pozwoliłaby polskiej nauce zrobić krok do przodu. Pojawiły się głosy sceptyków. Stanisław Bajtlik porównał reorganizację bez zwiększenia nakładów budżetowych do “gotowania zupy z gwoździa". Porównanie może i celne, ale aby upewnić się, że nowe wydatki przyniosą korzyści, trzeba jednocześnie zreformować naukę. Reorganizacja jest też niezbędna, aby zwiększenie nakładów stało się realne politycznie (wyobraźmy sobie premiera ogłaszającego, że podwaja nakłady na naukę, nie wymagając przy tym zmian od naukowców!). Sceptycy kwestionowali też poszczególne propozycje, pisząc, że “cudów oczekiwać nie możemy" i “prostych recept nie ma". Prawda, problem w tym, że podobnym argumentem można storpedować każdą próbę reform w dowolnej dziedzinie. Pojawiła się też opinia, że...

13516

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]