Reklama

Spektakl-wydarzenie w reżyserii Krystiana Lupy

Spektakl-wydarzenie w reżyserii Krystiana Lupy

03.11.2014
Czyta się kilka minut
W Teatrze Polskim we Wrocławiu reżyser pokazał „Wycinkę”, adaptację prozy swojego ulubionego pisarza, Austriaka Thomasa Bernharda.
Fot. Materiały prasowe
T

Tym razem bezlitosna satyra i wnikliwa obserwacja dotyczą współczesnych artystycznych mitologii i mitomanii. W wywiadzie dla „Dwutygodnika” tłumaczy, że u Bernharda „ważna jest mowa o prostytucji artystów przez związek usługowy z władzami zawiadującymi kulturą. (...) Wydaje mi się, że w Polsce jest bardzo podobnie, bo gdyby nie było, to pozycja artystów i samej sztuki byłaby o wiele silniejsza. Gdyby nie było tak, że zawsze znajdą się artyści, którzy dla cynicznych polityków będą tworzyli alibi ukazujące władców jako zajmujących się kulturą, która jest dla nich rzekomo niesłychanie ważna... Oni tworzą kulturę niejako pokazową, pielęgnowaną i nagradzaną, która w gruncie rzeczy jest jedynie fasadą, pozorem potrzeby, pozorem obcowania z kulturą. Zapominamy o tym, że ludzie władzy głównie ze względów finansowych, z powodu swojej ignorancji i obcości wobec sztuki dokonują ogromnych...

1336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]