Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

30.10.2016
Czyta się kilka minut
„Za surowością często kryje się podwójne życie, zniewolenie przez Prawo. Bóg natomiast obdarza wolnością, łagodnością, dobrocią” – powiedział papież 24 października podczas mszy w Domu św. Marty.
P

Postawa surowości może być wynikiem resentymentu wobec niedostępnego uczucia miłosierdzia. Albo być efektem mozolnie budowanej prawości. Doskonałość, prawdziwa lub pozorna, może sprawić, że nie dostrzega się własnych grzechów, tego, jak bardzo sami potrzebujemy miłosierdzia; może ostatecznie zamknąć oczy na Boga.

Abraham Joshua Heschel, opisując fenomen proroctwa, stwierdza, że istota profetyzmu nie wyraża się w przepowiadaniu przyszłości, ale w wejrzeniu w pathos Boga. Bóg nie jest nieporuszonym sędzią. Ma serce, odczuwa, wybucha gniewem, ale też lituje się, boleje, nie jest nieporuszonym w swej doskonałości absolutem, ale współczującym, łaskawym oraz miłosiernym Bogiem i Ojcem. To właśnie znaczy, że jest doskonały – Święty (zob. Oz 11, 7-9). Jego imieniem jest miłosierdzie. Wejrzenie w pathos nie jest wyłącznym przywilejem proroków, jest dostępne przez wiarę i modlitwę każdemu. Współodczuwanie z Bogiem wyraża się ostatecznie w wolności czynienia miłosierdzia tak, jak Bóg je czyni. Trzeba dać się ponieść Bogu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]