Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

09.01.2017
Czyta się kilka minut
„W wielości religii jest tylko jedna rzecz pewna dla nas wszystkich: wszyscy jesteśmy dziećmi Boga” – mówił dokładnie rok temu papież w filmie, który rozpoczął nowy sposób prezentowania papieskich comiesięcznych intencji modlitewnych.
Z

Zdanie to stało się jedną z wypowiedzi Franciszka, które wyrwane z kontekstu żyją w internecie własnym życiem i z czasem – poddane anonimowej redakcji niczym w głuchym telefonie – całkowicie zmieniają sens. Papież rzekomo głosi w nim równorzędność religii. Tymczasem w przesłaniu sprzed roku jedynie pokazywał, co nas na pewno łączy. Choć widzów o tradycjonalistycznej religijności mogło zszokować zestawienie w klipie z papieżem obok siebie figurki Dzieciątka Jezus, żydowskiej menory, muzułmańskiego sznura modlitewnego i figurki Buddy.
Takie rzekomo wypowiadane przez Franciszka słowa prostował ostatnio w rozmowie z agencją Associated Press rzecznik Watykanu Greg Burke. – Powielanie opinii, że Franciszek zachęca do połączenia chrześcijaństwa i islamu, jest kłamstwem – mówił. I dawał przykłady. Często cytowane są słowo Franciszka ponoć wypowiedziane podczas jednej z audiencji: „Jezus Chrystus, Mahomet, Jahwe, Allah – to nazwy opisujące jedną osobę, tę samą na całym świecie. Przez wieki przelewano niepotrzebnie krew ze względu na chęć podzielenia nas wierzących”. Inny fałszywy cytat: „Możemy osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy poprzez połączenie naszych wyznań, a czas na to nadszedł teraz”. – Te cytaty nigdy nie padły z ust papieża – stwierdził rzecznik. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]