Reklama

Ładowanie...

Słowo tkwi w szczegółach

13.04.2003
Czyta się kilka minut
To ostatni dzwonek, żeby przeczytać rekolekcje ks. Grzegorza Rysia przed świętami. Proponuję zacząć lekturę od strony 99: analizy tekstu opowiadającego historię uzdrowienia człowieka niewidomego od urodzenia, przeobrażenia w spotkaniu z Jezusem.
K

Ks. Edward Staniek na seminarium magisterskim konsekwentnie uczył nas uważności i rzetelności w odczytaniu tekstu - zwłaszcza, gdy chodziło o tekst natchniony. Czytaj uważnie - bierz do ręki każde słowo i poznaj jego sens, odczytaj znaczenie, nie wyrywaj się do interpretacji, nie narzucaj mu znaczeń, które sam chciałbyś wyczytać. Taka postawa wobec Pisma sprawia, że „na brzegach strumienia jego wód wyrastają drzewa rodzące niezwykle smaczne i sycące owoce” (por. Ez 47, 13).

Czytając „Rekolekcje” ks. Rysia byłem wciąż zaskakiwany jego pełnym szacunku wsłuchaniem w znane już skądinąd słowa Ewangelii. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Moc miłości Jezusa też tkwi w szczegółach, które Autor z ogromnym wyczuciem wydobywa z czytanych Ewangelii. Przykład z medytacji o kobiecie z Samarii: „Nie wiemy więc, co stanie się z wyciągniętą przez nas ręką. Czy zostanie przyjęta? Czy...

2857

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]