Reklama

Słowo od prezydenta Wrocławia

Słowo od prezydenta Wrocławia

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: Szanowni Państwo, pozwolą Państwo, że na łamach „Tygodnika Powszechnego” raz jeszcze wyrażę ogromną radość z faktu, że Wrocław już nie jest kandydatem, ale oficjalnie Europejską Stolicą Kultury 2016!
S

Swój udział w tym sukcesie ma Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. Silesius zostanie w tym roku przyznany po raz piąty. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż sto jedenaście książek, w tym wyjątkowo dużo debiutów. Cieszymy się, że Silesius stał się jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Nasza radość jest tym większa, że w tym roku, po raz pierwszy, zgłoszono dwie książki wydane za granicą – w Czechach i Wielkiej Brytanii. Szczególnie chciałbym pogratulować Marcinowi Świetlickiemu, który został laureatem Silesiusa za całokształt twórczości. Zdaniem profesora Jacka Łukasiewicza, przewodniczącego jury, to poeta wybitny, który stworzył oryginalną i konsekwentną postać bohatera swojej liryki. Z kolei Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, zauważa, że wielu poetów pisze dziś „Świetlickim”, dlatego jury nie miało żadnych wątpliwości przy wyborze laureata. Zapraszam do Wrocławia 19 maja na uroczystą galę wręczenia Silesiusa w Teatrze Współczesnym. Uroczystość będzie miała dla mnie szczególny charakter. Początek roku, naznaczony śmiercią naszej noblistki, spowodował poetycką zadumę wielu z nas. Obyśmy na co dzień umieli czerpać jak najwięcej z mądrych słów poetów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]