Reklama

Słowo na święta

Słowo na święta

16.01.2006
Czyta się kilka minut
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nasz proboszcz, wspominając w homilii męczeństwo św. Szczepana, powiedział, że w naszych czasach średnio 384 chrześcijan ginie codziennie za wiarę, a my przejmujemy się rzekomymi cierpieniami homoseksualistów czy końmi wożonymi na rzeź w niehumanitarnych warunkach. Zaskoczyło mnie takie zestawienie. Tak jakby wszelkie i komukolwiek zadawane cierpienia nie były grzechem i jakby przejęcie się jednym cierpieniem wykluczało potępienie innego. Polscy wierni nie mordują chrześcijan za wiarę, zadają jednak różnorakie cierpienia bliźnim (ocenę tego, czy określone słowa i zachowania są cierpieniem pozostawmy tym, którzy słuchają tych słów i są obiektem nieprzychylnych zachowań). Kochajmy bliźniego jak siebie samego - tym chyba właśnie chrześcijanin powinien się kierować. A co do koni, to chyba wstyd lekceważyć ich cierpienie w Kościele, który czci św. Franciszka z Asyżu.
P

Po Mszy, w parę osób, chcieliśmy porozmawiać z proboszczem na temat jego homolii, lecz nasze uwagi określił jako "inteligenckie gadanie". Czy mówienie czegoś przez inteligenta jest czymś z definicji niesłusznym?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]