„Ślad” dla Polaka

Grzegorz Polak został laureatem drugiej edycji Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka, przyznawanej osobom, których „działalność w szeroko rozumianej sferze mediów przyczyniła się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu”.

02.02.2009

Czyta się kilka minut

Wyróżniono go „za niezwykłą wprost umiejętność przekazywania wiedzy o Kościele w sposób profesjonalny i atrakcyjny, a zarazem bardzo prosty, zrozumiały, czasem nawet dowcipny”. Polak, ur. 1952, pracował m.in. w „Więzi”, „Gazecie Wyborczej” i KAI. Dziś jest zatrudniony w koncernie Edipresse, dla którego przygotowywał papieskie numery „Vivy”, a ostatnio serię „Jan Paweł II. Kolekcja”. Opracował dwa wydania „Kto jest kim w Kościele”. Oprócz pracy dziennikarskiej, zaangażowany jest także w dialog międzyreligijny i ekumeniczny. W latach 1981-1991 był współorganizatorem - u boku Jana Turnaua - comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie, a w 1984 r., z o. Andrzejem Madejem inicjował w Kodniu Spotkania Ekumeniczne Młodych. W latach 1996-1999 był członkiem Komitetu Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem. Przez wiele lat współpracował z zasłużonym dla ekumenizmu bp. Władysławem Miziołkiem.

„Wydaje mi się, że robię to, na co zwracał uwagę patron Nagrody. W rozmowie ze mną kilkakrotnie powtarzał, że chodzi o to, by dziennikarze katoliccy przenikali do redakcji mediów świeckich, tam dawali świadectwo i tworzyli obiektywny obraz Kościoła” - mówił laureat w rozmowie z KAI. Duża część wywiadu koresponduje z „Tygodnikową” dyskusją „Jak pisać o Kościele”. Zdaniem Polaka, trzeba tu znaleźć „złoty środek” między przystępnością a szacunkiem dla tego, co święte. Media katolickie popełniają „grzech przynudzania” i „nie wstały z klęczek” - dlatego sylwetka biskupa na ich łamach to najczęściej portret ulizany, jakby bohater nie miał żadnych problemów. Z kolei media świeckie na ogół pomijają to, co jest istotą Kościoła: posługę duszpasterską, życie sakramentalne, wielką pracę dla dobra bliźniego, koncentrując się przede wszystkim na konfliktach. Winę za wypaczenie obrazu Kościoła w mediach Grzegorz Polak dostrzega jednak także po stronie ludzi Kościoła, u których „ujawnianie pewnych konfliktów i tematów kontrowersyjnych nieraz powoduje dystansowanie się od współpracy z mediami”, przy czym biskupi i księża odmawiają nie tylko komentowania spraw kontrowersyjnych, ale wypowiadania się na tematy neutralne, jak dokument Stolicy Apostolskiej.

Do tegorocznego „Śladu” kapituła (w jej skład wchodzi m.in. ks. Adam Boniecki) nominowała także Tomasza Królaka, zastępcę redaktora naczelnego KAI i twórcę niedawno zlikwidowanego przez TVP katolickiego programu informacyjnego „Czasy”, oraz ks. Artura Stopkę, redaktora naczelnego serwisu internetowego Wiara.pl i sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. W ub. r. nagrodę otrzymała Ewa Czaczkow-ska z „Rzeczpospolitej”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 5/2003