Reklama

Skłonność do rozpaczy

Skłonność do rozpaczy

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Jackson Pollock był duszą tego towarzystwa, a zarazem jego enfant terrible. Do Greenwich Village sprowadził się jako 18-latek bez grosza. Pierwsze obrazy próbował sprzedawać na chodniku, za 5-10 dolarów. Dziś na aukcjach trzeba za nie zapłacić milion razy tyle.
Wystawa „Wielki Obraz” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku. Na zdjęciu obrazy Marka Rothko. / fot. MoMA, N.Y.
P

Po raz pierwszy w historii nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MoMA, obejmująca ponad 200 prac wystawa zajmuje całe piętro przestronnego budynku. Płótna, które rozmiarami przypominają freski raczej niż obrazy, rozwieszone na połaciach gładkich, śnieżno-białych ścian, w pierwszej chwili oszałamiają. "Kiedy się tu wchodzi, trzeba przystosować się do tej skali" - mówi kuratorka Ann Temkin. Ale tytuł zorganizowanej z rozmachem ekspozycji - "Wielki Obraz" (Big Picture) - odnosi się nie tylko do jej fizycznych rozmiarów. To pierwsza od półwiecza próba spojrzenia na ekspresjonizm abstrakcyjny. Na rolę, jaką odegrał w sztuce współczesnej i w mieście, w którym się narodził - Nowym Jorku. Zmian i przewartościowań, do jakich doprowadził, nie sposób przecenić.

Ameryka traci niewinność

Założona w 1929 r. MoMA, jak rzadko która...

19516

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]