Reklama

Ładowanie...

Skazani na obojętność

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu uczestniczyłem w Poznaniu w procesji, która szła od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach do poznańskich krzyży na placu Mickiewicza. Uczestniczyli w niej biskupi z całej Polski, przybyli, aby uczcić rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Szedłem wraz z moimi braćmi w długim pochodzie zakonnic i zakonników. Poprzedzały nas poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiatki, za nami maszerowali klerycy, księża i biskupi, a za monstrancją szli ludzie świeccy. Przypomniałem sobie poznańskie procesje z mojego dzieciństwa. Może pamięć mi szwankuje, ale mam wrażenie, że jeszcze dwadzieścia lat temu nieliczni mijali procesję obojętnie.
W

Większość zatrzymywała się i przyklękała na widok Najświętszego Sakramentu. Tym razem, w upalny piątek czerwca Najświętszy Sakrament był niesiony wśród spieszących w różnych kierunkach ludzi. Ci, których droga krzyżowała się z trasą procesji, przepychali się między jej uczestnikami. Obojętni, zajęci własnymi sprawami, co najwyżej dziwili się na widok tłumu niecodziennie ubranych ludzi.

Trochę się zdumiałem, gdy kaznodzieja w czasie Mszy kończącej procesję zapewniał, że "65 proc. parafian deklaruje, że uczestniczy we Mszy św. w każdą niedzielę" oraz cieszył się, że "95 proc. młodzieży (tak jak i dorosłych) deklaruje swój związek z Kościołem". Czy on nie widział, co przed chwilą działo się wokół? Czy szedł w innej procesji? Ludzi, których nie obchodziło wyśpiewywanie czci i chwały Bożej, było przecież wielokrotnie więcej niż tych w procesji. Zacząłem się...

2583

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]