Reklama

Skazani na obojętność

Skazani na obojętność

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu uczestniczyłem w Poznaniu w procesji, która szła od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach do poznańskich krzyży na placu Mickiewicza. Uczestniczyli w niej biskupi z całej Polski, przybyli, aby uczcić rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Szedłem wraz z moimi braćmi w długim pochodzie zakonnic i zakonników. Poprzedzały nas poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiatki, za nami maszerowali klerycy, księża i biskupi, a za monstrancją szli ludzie świeccy. Przypomniałem sobie poznańskie procesje z mojego dzieciństwa. Może pamięć mi szwankuje, ale mam wrażenie, że jeszcze dwadzieścia lat temu nieliczni mijali procesję obojętnie.
W

Większość zatrzymywała się i przyklękała na widok Najświętszego Sakramentu. Tym razem, w upalny piątek czerwca Najświętszy Sakrament był niesiony wśród spieszących w różnych kierunkach ludzi. Ci, których droga krzyżowała się z trasą procesji, przepychali się między jej uczestnikami. Obojętni, zajęci własnymi sprawami, co najwyżej dziwili się na widok tłumu niecodziennie ubranych ludzi.

Trochę się zdumiałem, gdy kaznodzieja w czasie Mszy kończącej procesję zapewniał, że "65 proc. parafian deklaruje, że uczestniczy we Mszy św. w każdą niedzielę" oraz cieszył się, że "95 proc. młodzieży (tak jak i dorosłych) deklaruje swój związek z Kościołem". Czy on nie widział, co przed chwilą działo się wokół? Czy szedł w innej procesji? Ludzi, których nie obchodziło wyśpiewywanie czci i chwały Bożej, było przecież wielokrotnie więcej niż tych w procesji. Zacząłem się...

2583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]