Reklama

Siódmy krzyżyk

Siódmy krzyżyk

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Ni stąd, ni zowąd, przy różnych okazjach, nachodzą nas wątpliwości: a tak naprawdę to dlaczego jestem wierzący? Natomiast prezbiterzy i zakonnicy stają wobec dodatkowego pytania: co mnie upoważnia do głoszenia wiary i to głoszenie usprawiedliwia?
Z

Z perspektywy czasu, przeżytego mniej lub bardziej świadomie i uczciwie, a i nieuczciwie, widzę wyraźnie, że jedynym upoważnieniem i usprawiedliwieniem jest wyznanie: Panie, „wierzę, uzdrów mnie z mojej niewiary”.

Do przyjmujących święcenia diakonatu biskup mówi: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać”. A podczas święceń prezbiteratu: „Przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”. Najtrudniej było, i jest, z tym ostatnim zaleceniem. Dlatego jedyną odpowiedzią na pytanie o uzasadnienie wiary i jej głoszenie jest przekonanie wynikające z zaufania, zawierzenia Chrystusowi, że On ma rację.

Jego obecność przy nas i...

2905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]