Reklama

Silesius dla Darka Foksa

Silesius dla Darka Foksa

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Wrocławską Nagrodę Poetycką w kategorii „całokształt twórczości” przyznano Darkowi Foksowi,
Fot. Krzysztof Dubiel
p

poecie i prozaikowi, redaktorowi miesięcznika „Twórczość”. Darek Foks nie jest poetą konserwującym, lecz inicjującym. Nie daje łatwych pocieszeń, nie przynosi gotowych odpowiedzi. Nie znajdziemy w jego poezji uładzonych formuł ni kojących opowieści. Foks zaprasza nas do rozmowy na temat języka, za pomocą którego odnosimy się do świata i do siebie, próbując zrozumieć oraz uporządkować jednostkowe i zbiorowe doświadczenia.
Zaczynał od postmodernistycznych gier z konwencjami, wskazując na uproszczenia i uroszczenia obecne w naszej wspólnej mowie. Później zajmował się polską mitologią historyczną, wietrząc archiwum pamięci. W ostatnich książkach uprawia poezję elementarną: za pomocą minimalistycznej formy Foks doprowadza swoje pisarstwo (ale także poetycką polszczyznę) do ściany, obiecując zarazem nowe otwarcie, orzeźwiającą zmianę.

895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]