Reklama

Ładowanie...

Sieroty Freuda

13.03.2012
Czyta się kilka minut
U podstaw tego projektu legło zamierzenie, by w pismach wielkiego psychoanalityka dostrzec prawdziwych ludzi, nigdy niepoddających się do końca analizie.
Marta Zięba jako Anna, siostra Wilka, w Teatrze Polskim we Wrocławiu fot. Natalia Kabanow / Teatr Polski
1

1

Freudowskie opisy przypadków Małego Hansa, Dory i Człowieka Wilka mają podwójną strukturę. Najpierw otrzymujemy fascynujący materiał, na który składają się sny, symptomy, urojenia. Na te opisy nałożona jest matryca psychoanalitycznej analizy, w której życie psychiczne pacjenta zyskuje kulturowy sens. Co się stanie, gdy objawy oderwać od egzegezy? To punkt wyjścia spektaklu Michała Borczucha „Hans, Dora i Wilk”.

2

U podstaw projektu legło, jak się wydaje, zamierzenie, by w pismach Freuda dostrzec prawdziwych ludzi. Nie chodzi tu zatem o interpretację pism Freuda, o autorski spór czy komentarz; nie chodzi o przykłady fobii, histerii i nerwicy; nie chodzi w ogóle o Freudowskie „przypadki”. Chodzi o stojące u podstaw tego wszystkiego ludzkie mięso. To jednak również mylące; nie mamy bowiem do czynienia z rekonstrukcją, spektaklem...

5662

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]