Reklama

Siedmioro wspaniałych

Siedmioro wspaniałych

13.09.2007
Czyta się kilka minut
Tegoroczna finałowa siódemka Nike dowodzi, że zarówno literatura polska, jak isama nagroda mają się dzisiaj nieźle - niezależnie od narzekań malkontentów iideologów.
P

Pisząc wiosną o dwudziestu nominacjach do jedenastej już edycji Nagrody Literackiej Nike, za pozycje szczególnie mocne uznałem tomy prozy Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Pilcha i Magdaleny Tulli, a także zbiory wierszy Ewy Lipskiej, Marcina Świetlickiego i Tomasza Różyckiego. Jury nie podzieliło tego poglądu w jednym tylko punkcie: w finale zabrakło "Drzazgi" Ewy Lipskiej, czego szczerze żałuję. Coś jednak za coś: znalazły się w nim książki Marii Janion i Mariusza Szczygła, czyli eseistyka i reportaż naprawdę wysokiej próby.

***

Rok, w którym wydano "Traktat o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego (rocznik 1932), "Moje pierwsze samobójstwo" Pilcha (rocznik 1952) i "Skazę" Tulli (rocznik 1955), nie był na pewno rokiem złym. Chodzi przecież o trzy różne stylistyki, trzy opowieści zbudowane według zupełnie odmiennych zasad, mające jednak...

8113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]