Reklama

Siedmioro wspaniałych

Siedmioro wspaniałych

13.09.2007
Czyta się kilka minut
Tegoroczna finałowa siódemka Nike dowodzi, że zarówno literatura polska, jak isama nagroda mają się dzisiaj nieźle - niezależnie od narzekań malkontentów iideologów.
P

Pisząc wiosną o dwudziestu nominacjach do jedenastej już edycji Nagrody Literackiej Nike, za pozycje szczególnie mocne uznałem tomy prozy Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Pilcha i Magdaleny Tulli, a także zbiory wierszy Ewy Lipskiej, Marcina Świetlickiego i Tomasza Różyckiego. Jury nie podzieliło tego poglądu w jednym tylko punkcie: w finale zabrakło "Drzazgi" Ewy Lipskiej, czego szczerze żałuję. Coś jednak za coś: znalazły się w nim książki Marii Janion i Mariusza Szczygła, czyli eseistyka i reportaż naprawdę wysokiej próby.

***

Rok, w którym wydano "Traktat o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego (rocznik 1932), "Moje pierwsze samobójstwo" Pilcha (rocznik 1952) i "Skazę" Tulli (rocznik 1955), nie był na pewno rokiem złym. Chodzi przecież o trzy różne stylistyki, trzy opowieści zbudowane według zupełnie odmiennych zasad, mające jednak...

8113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]