Sejmowy plagiat

Politycy prawicy chcą, by Sejm uczcił stulecie objawień fatimskich. Trudno o uchwałę, która mocniej ingerowałby w neutralność światopoglądową państwa.

20.03.2017

Czyta się kilka minut

Elżbieta Sobecka. Fot: Stanisław Kowalczuk/EastNews /
Elżbieta Sobecka. Fot: Stanisław Kowalczuk/EastNews /

Związana z Radiem Maryja posłanka PiS Anna Sobecka zaskoczyła Polaków, wnosząc wraz z grupą posłów projekt uchwały uczczenia przez polski Sejm… 100-lecia objawień fatimskich. Przede wszystkim zaskakuje czysto religijna treść proponowanej uchwały: „Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia tak naprawdę potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg, który stworzył nas dla siebie i pragnie podzielić się z nami pełnią szczęścia”.

Poza tym uchwała ma oddać hołd objawieniom prywatnym, mającym znaczenie tylko dla niektórych katolików – Kościół katolicki nie wymaga wiary w takie objawienia. Protestanci z założenia je odrzucają i już gorzko komentują, że „katolicka większość” najprawdopodobniej przegłosuje uchwałę. Trudno zatem pomyśleć uchwałę, która mocniej ingerowałby w neutralność światopoglądową państwa.

W proponowanym tekście znajduje się zagadkowo brzmiące zdanie: „Mając również na względzie obecną sytuację geopolityczną Polski przesłanie fatimskie nabiera dla naszej Ojczyzny szczególnego znaczenia”. Czy chodzi o zagrożenie ze strony Putna? Nie odwołuje się on jednak do ateizmu, przed którym ostrzegało fatimskie orędzie.

Sprawa się nieco wyjaśnia, gdy uwzględnimy fakt, że prawie połowa tekstu uchwały jest ukrytym cytatem z artykułu „Trzecia tajemnica ostrzega Polskę” opublikowanego w 2000 r. przez chrystusowca ks. Mieczysława Piotrowskiego w 4. numerze przeznaczonego dla młodzieży periodyku „Miłujcie się!”. Redaktor naczelny tego pisma agitował wówczas przed wyborami prezydenckimi przeciwko liberalnej lewicy, m.in. pomstując, że „wielu dało się uwieść propagandzie lewicowych i liberalnych środków masowego przekazu, które sączą szatański jad ateizmu, promując demoralizację i kulturę śmierci”.

Widocznie inicjatorka pomysłu uważa, że od tego czasu nic się nie zmieniło.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2017