Reklama

Schodząc w dolinę

Schodząc w dolinę

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Odbieram poezję Szubera niczym wyznanie przynależności do duchowej tradycji poszukiwania esencji w migotliwym, kruchym, zmiennym świecie zjawisk.
S

Schodząc w dolinę"... Wiersz pod takim tytułem jest najwłaściwszym miejscem, od którego warto rozpocząć wędrówkę po poetyckiej krainie Janusza Szubera. Już pierwsze zdania komunikują, że dolina owa nie jest ani sielankowym obrazem dzieciństwa, ani sentymentalnym pejzażem bliskiej sercu poety małej ojczyzny. "Wszystko tu było w stanie rozpadu. / Małe inferno dla schodzących przełęczą / Z gór". Po takiej zapowiedzi wędrowcowi objawiają się kolejne obrazy zniszczenia, śmierci, degradacji. Zadziwiające, jak dobrze je znamy z setek, jeśli nie tysięcy podobnych miejsc. Jest to pejzaż dawnego dworu i jego gospodarskiej okolicy, najpierw zniszczony pegeerowską gospodarką kolektywną, potem całkowitym rozgrabieniem i opuszczeniem. W pustce, gdzie "nikogo, / Kto by pamiętał rdzennych mieszkańców", nawet dawne dęby są "po części uschnięte, trupie".

Nie jest to wszakże...

7626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]