Reklama

Sauna na Jazdów

Sauna na Jazdów

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Jest w Warszawie miejsce inne niż wszystko wkoło. To osiedle drewnianych domków, które powstały w Finlandii, a do Polski po wojnie przysłał je Stalin. Mieszkali tam „Agaton” Jankowski i Jonasz Kofta. Teraz domki mają zostać zburzone.
Ul. Jazdów, Warszawa, 2012 r. Fot. Wicek Sosna
W

W zimowy poranek Park Ujazdowski w Warszawie jest jeszcze pusty, dopiero później wypełnią go dzieci i spacerowicze. Za parkowym ogrodzeniem rozciąga się osiedle fińskich domków: drewnianych chatek, które pokryte śniegiem wyglądają jak z bajki.
Zawiły system numeracji sprawia, że błądzę wąskimi uliczkami, mając okazję do podziwiania ogródków, dekoracji na gankach i w oknach, i całej nierealnie pięknej scenerii. W końcu pytam o adres mężczyznę, który wyszedł z jednego z domków. Numer nic mu nie mówi. Dopiero gdy wymieniam nazwisko, od razu wskazuje drogę: – A, Szczerba. Mieszka w tamtym domku za rogiem.
Walka o domki
Stefan Szczerbiński ma najdłuższy staż wśród tutejszych mieszkańców. – Osiedle było gotowe 1 sierpnia 1945 roku, a mama wprowadziła się tu 20 sierpnia. Miałem wtedy dwa latka – opowiada. – To właśnie był pokój mamy.
Na półkach:...

10311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]