Reklama

Ładowanie...

Samotność sumienia

02.11.2007
Czyta się kilka minut
Na ten dzień Franziska Jägerstätter czekała prawie 70 lat. Krucha, 94-letnia kobieta była kiedyś żoną człowieka, którego sąsiedzi wyśmiewali jako dziwaka albo pobożnego wariata.
Błogosławiony Franz Jägerstätter
W

W piątek 26 października w katedrze w austriackim Linzu kard. José Saraiva Martins, szef watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ogłosił błogosławionym jej męża, Franza Jägerstättera - skazanego w 1943 r. na śmierć za odmowę wzięcia do ręki karabinu, aby w szeregach Wehrmachtu walczyć "za führera". Nieprzypadkowo

26 października w Austrii jest świętem narodowym. Tego dnia w 1955 r. kraj odzyskał suwerenność, gdy opuściły go wojska okupacyjne. Także Armia Czerwona,

która 10 lat wcześniej zajęła Wiedeń. Dzięki temu Austriacy szczęśliwie uniknęli losu Niemców, podzielonych na pół wieku.

Ale także dzięki temu - dokładniej: dzięki szczególnemu położeniu "między Wschodem i Zachodem" - przez wiele lat Austriakom udawało się uciekać przed mało chwalebną przeszłością. Nie tylko próbowali zapomnieć, że w 1938 r. masowo poparli...

4464

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]