Reklama

Odcienie tajemnicy

Odcienie tajemnicy

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Współczesna teologia jest uwikłana w przestarzały obraz świata. Wielu ludziom zamyka to drogę do religii. Trzeba to zmienić, ale należy postępować rozsądnie. Mody naukowe szybko się zmieniają.(ks. Michał Heller).
A

ADAM WORKOWSKI: - W Krakowie w latach 70. toczyły się wielkie spory dotyczące nauki i wiary. Jan Paweł II przeniósł potem tę debatę do Castel Gandolfo. W latach 80. Kościół zrehabilitował Galileusza. Ciepłe słowa padły pod adresem teorii ewolucji. A jak relacje między nauką a wiarą układają się dzisiaj? Tradycyjnie rozróżnia się cztery modele tych relacji: konflikt, niezależność, dialog i integrację. Jan Paweł II, jak się wydaje, skłaniał się ku koncepcji integracji. Pamiętamy metaforę dwóch skrzydeł, za pomocą których duch ludzki zmierza w stronę prawdy. Filozofowie i teologowie są jednak mniej optymistyczni. Który z wymienionych modeli jest Państwu najbliższy?

JAN WOLEŃSKI: - Wszystkie są stosowalne w zależności od kontekstu. Symptomem konfliktu między nauką a wiarą był np. proces Galileusza. Większość fachowców opowiedziałaby się...

17709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]