Reklama

Ładowanie...

Rząd przygotowuje narzędzie. Felieton Jacka Podsiadły

25.04.2022
Czyta się kilka minut
Lubię, kiedy rząd państwa przyznaje, że jest bytem osobnym od państwa rozumianego jako ogół obywateli.
FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
K

Kiedy ustami rzeczników i pełnomocników zapewnia, że rząd się wyżywi albo że nie ma mieszkań dla uchodźców, sam zmuszony jest gnieździć się w skromnych apartamentach i 886 ośrodkach wypoczynkowych i konferencyjnych. Lubię też, kiedy wywołany do tablicy rząd zmuszony jest wydukać, że nie jest przygotowany: a to do pandemii, a to do kryzysu uchodźczego…

Nie lubię natomiast, kiedy rząd rozmywa odpowiedzialność i zaciera ślady własnej nieudolności. Ogromna różnica w skuteczności działania organizacji, z grubsza biorąc, rządowych i tych, które w swej nazwie mają przymiotnik „pozarządowe”, widzialna była gołym okiem dla każdego, kto nie przespał rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jakby trzymanie się z daleka od rządu samo w sobie gwarantowało powodzenie wszelkich przedsięwzięć. Powołany przez rząd pełnomocnik ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker podczas pierwszej swej konferencji...

5355

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]