Reklama

Różnią nas nosy

Różnią nas nosy

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Thé Tjong-Khing, rysownik i ilustrator: W komiksach sam pozowałem do swoich postaci, zarówno żeńskich, jak i męskich. W przypadku kobiet po prostu dorysowywałem sobie biust.
il. Thé Tjong-Khing. Fot. Jef Boes
M

MONIKA OBUCHOW: Lata 30. Holenderskie Indie Wschodnie, wyspa Jawa. Zmierzch kolonializmu. Rodząca się w walce niepodległość. Indonezyjscy Chińczycy, nazywani przez Holendrów „dalekowschodnimi cudzoziemcami”. Przychodzi Pan na świat jako członek niezbyt lubianej mniejszości.

THÉ TJONG-KHING: Jako dziecko nie zauważałem politycznego kontekstu. Dzieci tego nie widzą. Szybko jednak zorientowałem się, że w naszej okolicy mieszkają różni ludzie – Arabowie, Jawajczycy, Holendrzy. Dzięki temu nauczyłem się indonezyjskiego, malajskiego, sundajskiego i holenderskiego.
Co więcej, doskonale wiedziałem, do kogo się zwracać w jakim języku. Wszyscy jednak byliśmy rasistami. Arabom nie wolno ufać, Jawajczycy są leniwi, Holendrzy niewychowani. Tylko my, Chińczycy, jesteśmy w porządku. Arabowie to samo myśleli o nas. Kiedyś odwiedził nas Holender i zrobił...

16472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]