Reklama

Różnią nas nosy

Różnią nas nosy

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Thé Tjong-Khing, rysownik i ilustrator: W komiksach sam pozowałem do swoich postaci, zarówno żeńskich, jak i męskich. W przypadku kobiet po prostu dorysowywałem sobie biust.
il. Thé Tjong-Khing. Fot. Jef Boes
M

MONIKA OBUCHOW: Lata 30. Holenderskie Indie Wschodnie, wyspa Jawa. Zmierzch kolonializmu. Rodząca się w walce niepodległość. Indonezyjscy Chińczycy, nazywani przez Holendrów „dalekowschodnimi cudzoziemcami”. Przychodzi Pan na świat jako członek niezbyt lubianej mniejszości.

THÉ TJONG-KHING: Jako dziecko nie zauważałem politycznego kontekstu. Dzieci tego nie widzą. Szybko jednak zorientowałem się, że w naszej okolicy mieszkają różni ludzie – Arabowie, Jawajczycy, Holendrzy. Dzięki temu nauczyłem się indonezyjskiego, malajskiego, sundajskiego i holenderskiego.
Co więcej, doskonale wiedziałem, do kogo się zwracać w jakim języku. Wszyscy jednak byliśmy rasistami. Arabom nie wolno ufać, Jawajczycy są leniwi, Holendrzy niewychowani. Tylko my, Chińczycy, jesteśmy w porządku. Arabowie to samo myśleli o nas. Kiedyś odwiedził nas Holender i zrobił...

16472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]